امن ترين صندلي هواپيما در مقابل ويروس كرونا

امن ترين صندلي های هواپيما در مقابل ویروس کرونا ؟
چگونه ویروس جدید کرونا در هواپیما انتقال پیدا می‌کند، و امن‌ترین صندلی‌ها کدام هستند؟

برگرفته از مقاله متشر شده در مجله نشنال جئوگرافیک نوشته امی مک‌ایور، 6 فوریه 2020: با شیوع ویروس کرونا، سازمان جهانی بهداشت وضیعت عمومی اعلام کرد. بسیاری از کشور‌ها مسافران را در فرودگاه ها معاینه و یا سایر تدابیر محافظتی را اعمال می‌کنند. در چنین شرایطی طبیعی است که نگران سوار شدن بر هواپیما باشیم.

بیماری‌های تنفسی در کل چگونه منتقل می‌شوند؟

وقتی فرد مبتلا به ویروس (ویروس کرونا)، روی دستش سرفه یا عطسه کند و سپس چیزی را لمس کند، آن سطح آلوده می‌شود. همچنین ترشحات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه در هوا شناور شده و منجر به انتقال ویروس به دیگران می‌شوند. این که چقدر ویروس بر روی سطوح زنده می ماند، بستگی به نوع ویروس و جنس سطح دارد. درباره‌ی ویروس جدید کرونا هنوز به درستی نمی‌دانند چه مدت زمانی ویروس می‌تواند بر سطوح زنده بماند.

کارشناسان گمان می‌کنند که فقط چند ساعت است.
سازمان جهانی بهداشت(WHO) در هواپیما کسی را در ارتباط با فرد مبتلا مورد بررسي قرار مي دهد، که در فاصله‌ی بین دو ردیف با او نشسته باشد. ولی بايد به اين نكته توجه داشت كه مسافران در پرواز فقط روي صندلي خود ثابت نمي نشينند، بلكه آن‌ها از سرویس‌ بهداشتی استفاده می‌کنند، در راهرو قدم می‌زنند و کابین بالای سر را باز می‌کنند.

همانگونه که در سال 2003 با شیوع ویروس کرونا سارس، مسافری در پرواز هنگ‌کنگ به بیجینگ افرادی را مبتلا کرد که در فاصله بین دو ردیف با او قرار نداشتند. نفدی در ژورنال پزشکی نیوانگلند به شاخص WHO شد، ” آنها 45 درصد افراد مبتلا به سارس را در نظر نگرفتند.”
با در نظر گرفتن این موضوع گروهی از پژوهشگران بهداشت عمومی، درباره تاثیر حرکات داخل کابین هواپیما بر احتمال شیوع بیماری تحقیق کردند.
مسافران کنار پنجره کمترین احتمال ارتباط با مسافر مبتلا را دارند…

 

تیم “FlyHealthy Research Team” رفتار مسافران و خدمه پرواز را در ده پرواز آمریکایی به مدت زمان بین سه و نیم تا پنج ساعت بررسی کردند.

این تیم به رهبری ویکی ستور هرتزبرگ از دانشگاه اِموری و هاورد وایس ، بر جابه‌جایی افراد در کابین و چگونگی تاثیر آن بر تعداد و مدت زمان ارتباطشان با دیگران را مطالعه کردند.

به گفته‌ی وایس، استاد بیولوژی و ریاضیات دانشگاه ایالتی پِن، “تصور کنید بر روی صندلی کنار راهرو و یا صندلی میانی نشسته‌اید و من از کنار شما برای استفاده از سرویس بهداشتی عبور می‌کنم. ما در ارتباط نزدیک خواهیم بود به این معنا که در فاصله‌ی یک متری یکدیگر قرار داریم. پس اگر من مبتلا باشم می‌توانم به شما انتقال دهم…

مطالعات ما اولین تحقیقاتی بود که به این موضوع اشاره می‌کرد. “این مطالعات در سال 2018 نشان داد، بیشتر مسافران صندلی خود را به دلیلی ترک می‌کنند. 38 درصد یکبار، 24 درصد بیشتر از یکبار و 38 درصد دیگر در طول پرواز از صندلی خود بلند نمی‌شوند. این مطالعه مکان‌هایی با احتمال ارتباط کمتر با مسافر مبتلا را نشان می‌دهد.

مسافرانی که کمترین احتمال ترک صندلی خود را داشتند، کنار پنجره نشسته بودند: از این میان فقط 43 درصد آن‌ها در کابین حرکت کردند در مقایسه با 80 درصد افرادی که در نزدیک راهرو نشسته بودند.
همچنین مسافران کنار پنجره ارتباط کمتری با افرادی که از کنار ردیف عبور می‌کنند، دارند.” اگر در کنار راهرو نشسته‌اید، حتما تعداد مشخصی از افراد از کنار شما عبور خواهند کرد ولی این نکته را در نظر داشته باشید که آن‌ها به سرعت عبور کرده و احتمال انتقال ویروس کم است.”
اگر فرد بیمار خدمه پرواز باشد، داستان متفاوت است. چراکه خدمه زمان بیشتری در راهرو قرار دارند و ارتباط طولانی‌تری با مسافران برقرار می‌کنند. طبق این مطالعه خدمه مبتلا به ویروس، احتمال بیمار کردن 4.6 مسافر را دارد. ” لذا بسیار مهم است خدمه پرواز در دوران بیماری در پرواز نباشند.”

درباره‌ی ویروس کرونا

همانطور که قبلا گفته شد، هنوز اطلاعات دقیقی درباره‌ شیوه های قطعی انتقال ویروس کرونا وجود ندارد.

این ویروس ممکن است نه تنها از طریق ترشحات بلکه توسط ذرات هوا منتقل شود.

وایس بر این نکته تاکید می‌کند که در مطالعات بالا عامل انتقال توسط هوا در نظر گرفته نشده است و امیدوار است تیم آن‌ها در آینده روی این موضوع کار کنند.
او تاکید می‌کند که بهترین راهکار پیروی از قوانین CDC برای بیماری‌های عفونی است.

این شامل شستن مرتب دست ها با آب و صابون یا ژل آنتی باکتریال و پرهیز از دست زدن به چشم، بینی و دهان می باشد.
البته اين روزها كه اكثر مرزهاي ايران بسته شده است و پروازها كنسل شده اند با اين وجود لازم است مسافران اصول بهداشتي را جهت حفظ سلامت خود رعايت نمايند.
خسارتگير با آرزوي سلامت و عافيت براي مسافران، همواره آماده كمك به مسافران در جهت احقاق حقوق مسافران در پروازها خواهد بود.

 

آموزشیاخبار

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمامن ترین صندلی هواپیمابهترین صندلی های هواپیمابهترین صندلی هواپیما کجاست؟جا ماندن از پروازدیر رسیدن به پروازنقشه صندلی هواپیماویروس کرونا چیست؟ویروس کرونا در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *