تاثير ويروس كرونا بر صنعت هواپيمايي: انجمن بين المللي حمل و نقل هوايي ارزيابي اوليه از تاثير COVID-19 را منتشر كرده است و در ژانويه 2020 تخمين زده شد.كه نهايتا كل ضرري كه كرونا ويروس به صنعت هواپيمايي جهاني خواهد زد، حدود 29.3 ميليارد دلار خواهد بود. چين ضرر خود را تا اين لحظه 12.8 ميليارد دلار اعلام كرده است.

به گزارش OAG حمل و نقل هوايي:

چين كه در بازار حمل و نقل جهاني رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود در دو هفته گذشته به علت لغو مكرر پروازهاي خود به دليل پيشگيري از شيوع ويروس كرونا تا رتبه بيست و پنجم سقوط كرده است.

ويروس كرونا مي تواند 30 ميليارد دلار صنعت هواپيمايي جهاني را متضرر كند. البته اين تاثير، بستگي به نوع سياستي كه دولتهاي كشورهاي مختلف اتخاذ مي كنند، جهت جلوگيري از شيوع ويروس كرونا دارد.

تخمين اوليه ياتا، براساس تجربه ويروس سارس در سال 2003 در يك دوره شش ماه بر صنعت هواپيمايي بوده است، ويروس سارس تاثير V شكلي بر اقتصاد هواپيمايي داشته است و همچنين بر اساس آمار و تاثير آن بر چين، پيش بيني مي كند كه ويروس كرونا صنعت هواپيمايي را تا 29.3  ميليارد دلار متضرر خواهد كرد.

تاثير ويروس كرونا بر صنعت هواپيمايي

شركتهاي هواپيمايي مجبورند در اين شرايط تصميمات خاصي بگيرند

مدير كل و مدير عامل ياتا الكساندر دو جونيك مي گويد: ” سال 2020 سال بسيار سختي براي هواپيمايي خواهد بود. تنها چيزي كه كمي اين ضررها را جبران مي كند، كاهش مصرف سوخت است كه به دليل لغو پروازها بوجود آمده است.”

البته بايد گفت اين عدد و ارقام و احتمالات به طور دقيق نمي تواند، تاثير ضرري را كه  ويروس COVID-19 را بر صنعت حمل و نقل هوايي جهاني و فرودگاهها خواهد كرد را نشان دهدو صرفا پيش بيني است.

آژانس تحقيقاتي هوانوردي سوئيس M1ND-SET كه در امتيازات فرودگاهي تخصص دارند، سه مدل بالقوه را كه در نتيجه تاثير ويروس كرونا بر صنعت هواپيمايي را تهيه كرده اند.

پيش بيني كاهش ترافيك هوايي در جهان بين 7.1% تا 15.2% خواهد بود. همچنين پيش بيني مي شود كاهش تعداد مسافران هوايي در جهان بين 30 ميليون نفر تا 65 ميليون نفر خواهد بود.

مجموعه M1ND  بر اساس شمارش و مقايسه ي  تعداد مسافران سال گذشته در همين زمان و بررسي فاكتورهايي كه منجر به محدوديت شده است و محاسبات عملياتي لغو پروازهاي چين و كاهش تردد فرودگاهي بدست آمده است.

با توجه به اينكه اكثر مرزهاي چين بسته شده و بيشتر كشورها پروازهاي خود را به چين لغو كرده اند و تردد شركتهاي هواپيمايي به چين بسيار محدود شده است، كارشناسان داده هاي فرودگاههاي چين و قاره آسيا را به كل جهان تعميم داده اند.

طبق مدل M1ND ، ويروس كرونا فرودگاههايي كه در آمريكا را كه بيشتر تحت تاثير قرار خواهد داد، عبارتند از گوام Guam، هونولولوHONOLULU و سانفرانسيسكو San Francisco هستند و در لوس آنجلس، تورنتو و نيويوركJFK  كاهش مسافران به شدت چشم گير خواهد بود.

در اروپا فرودگاههاي هلسينكي Helsinki  و فرودگاه مسكو Moscow بيشترين كاهش را تجربه مي كنند و فرودگاههاي هيترو لندن Heathrow، شاردوگل پاريس Charles de Gaulle ، فرانكفورت، آمستردام و استانبول شاهد بيشترين كاهش تعداد مسافران خواهد.

وبسایت خسارتگیر

در قاره آسيا فرودگاههاي ماكائو، بالي، هنگ كنگ، ترافيك هوايي به شدت كاهش يافته است. همچنين ميزان مسافران در سئول، سنگاپور، بانكوك به شدت كاهش يافته است. در حال حاضر هنگ كنگ مرزهاي خود را بسته است و بيش از 3/2 مسافران كاهش يافته است.

در خاورميانه فرودگاههاي شارجه،جده، دوبي، دوحه، ابوظبي، مسقط تقريبا تعطيل شده اند.

الويه جان كوف مدير كل ACI-EUROPE يك گروه صنعتي به نمايندگي ازفرودگاههاي آمريكا در اوايل ماه مارچ گفت:

يك علامت سوال دارم، تاثير ويروس كرونا بر صنعت هواپيمايي ؟

فرودگاههاي اروپايي با سازمان بهداشت جهاني همكاري زيادي داشتند و اكثر پروازهاي خود را محدود كردند تا از شيوع ويروس كرونا جلوگيري كنند ما تخمين زديم كه در ما فوريه 10 فرودگاه برتراتحاديه اروپا و انگليس تنها 2/1% از مسافران خود را از دست بدهند.

اما در حال حاضر با شيوع كرونا ميزان كاهش مسافر در فروگاهها بسيار گسترده تر از ميزان تخمين ما بوده است و در پايان فوريه، ياتا با بررسي هايي كه كرد اعداد جديدي را بدست آورد و پيش بيني خود را اينگونه اعلام كرد: ويروس كرونا حدود 63 تا 113 ميليارد دلار ضرر به صنعت هواپيمايي وارد خواهد كرد.

باتوجه به همه گيري و جهاني شدن ويروس كرونا دولتها مجبور به تصويب قوانين سخت گيرانه تري جهت پيشگيري از شروع ويروس كرونا شدند. نتيجه اين قوانين صنعت هواپيمايي جهاني و حتي صنعت گردشگري را به طور مسقيم تحت تاثير قرار خواهد داده است.

قوانيني مانند قرنطينه كردن شهر و يا بستن مرزهاي كشور و لغو پروازها و تعليق ويزاها…

مسافران و مردم از سفر كردن اجتناب مي كنند و در نهايت برنامه هاي پرواز خود را كنسل مي كنند.

در صورت نیاز داشتن به راهنمایی و دریافت مشاوره میتوانید با واحد مشاوران خسارتگیر ارتباط برقرار نمایید.

آموزشیاخبار

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمجا ماندن از پروازخسارت هواپیماخسارت هواپیما اوکراینیخطوط هوایی ایراندیر رسیدن به پروازكوروناويروس كرونا چيستويروس كرونا در ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *