تحت تاثير ويروس كرونا

حقوق مسافراني كه پروازهايشان تحت تاثير ويروس كرونا كنسل شده است :

لغو پرواز در زمان ويروس كرونا

بسياري از كشورها به منظور كاهش انتقال ويروس جديد كرونا، كه باعث بيماري تنفسي COVID19 مي شود، پروازها و سفرهاي خود را محدود كرده اند و پروازهاي بسيار زيادي در سرتاسر جهان لغو شده است.

درست است كه مسافران اين پروازهاي لغو و كنسل شده شامل دريافت غرامت نمي شوند، زيرا همه گير بودن اين بيماري و شيوع سريع آن يك حالت فوق العاده اي را بوجود آورده است، و كشورهاي مختلف جهت ورود و خروج مسافران قوانيني را وضع كرده اند و ممانعت به عمل مي آورند، مرزهاي خود را بسته اند و براي ويزاها محدوديتهايي در نظر گرفته اند.

تمامي اين اقدامات از كنترل شركتهاي هواپيمايي خارج بوده است، بنابراين شركتهاي هواپيمايي ناگريز به لغو كردن پروازهاي خود شدند. در چنين شرايطي شركتهاي هواپيمايي ملزم به پرداخت غرامت نخواهند بود.

اما مسافران همچنان حقوقي دارد:

اگر پرواز شما به دليل ويروس كرونا لغو شده است شما حق داريد:

مبلغ بليت را به صورت كامل دريافت كنيد.
پس از برگشتن پروازها به حالت عادي شما مي توانيد يك بليط جايگزين دريافت كنيد.
شركتهاي هواپيمايي وظيفه دارند از قوانين و محدوديتهاي مسافرتي كه كشورها وضع مي كنند پيروي كنند همچنين از سلامت و ايمني مسافران و خدمه پرواز نيز محافظت نمايند.
در ضمن در اين شرايط ويژه، اگر پروازي هم انجام شود با ريسك بالايي خواهد بود و مانند شرايطي چون جنگ مي تواند باعث به خطر افتادن جان انسانها شود از مسافرهاي پرواز گرفته تا خدمه پرواز كه بايد براي حفظ جان خود و ديگران اصولي را رعايت كنند. البته قابل ذكر است كه در چنين موقعيتهايي به طور طبيعي متقاضي سفر كاسته خواهد شد ومسافران زيادي از سفرخود انصراف مي دهند مثلا مسافران تجاري و يا مسافراني كه براي تفريح بليت تهيه كرده اند برنامه سفر خود را به زمان ديگري تغييرخواهند داد.

حقوق مسافران در شرايط كرونا مانند شرايطي چون جنگ ، بلاياي طبيعي، مسائل سياسي و اجتماعي و كليه عواملي كه منجر به ناامني پرواز مي شود است.

حقوق مسافراني كه پروازهايشان تحت تاثير ويروس كرونا كنسل شده است

چه اتفاقي مي افتد اگر در فرودگاهي گرفتار شويم؟

اگر شما به دليل محدوديتهايي كه كشورها جهت پيشگيري از شيوع ويروس كرونا اتخاذ كردند شما در فرودگاه گير افتاده ايد، شما همچنان مي توانيد از شركت هواپيمايي خود موارد زير را تقاضا كنيد:

1) غذا و نوشيدني
2) دسترسي به ارتباطات (اينترنت، تلفن و … )
3) در صورت لزوم هتل جهت اقامت

البته شايان ذكر است كه بگوييم اين قوانين، براي مسافراني كه از فرودگاههاي اتحاديه اروپا قصد خارج شدن دارند، قابل اجرا مي باشد و قوانين حقوق مسافران در خارج ار اتحاديه اروپا كمي متفاوت است.

اگر در كشور ديگري گير كرده باشيم چگونه مي توانيم به خانه باز گرديم؟

چنانچه پرواز شما به دليل ويروس كرونا لغو شده است و شما در شهر و يا كشور خارجي هستيد، شما همچنان مي توانيد يك پرواز جايگزين درخواست كنيد البته از آنجا كه اين مشكل مي تواند پروازهاي ديگر را هم تحت تاثير قرار داده باشد ممكن است شما مجبور شويد روشهاي جايگزين ديگر حمل و نقل را براي رسيدن به مقصد خود در نظر بگيريد. زيرا اكثر كشورها با وجود محدوديتهايي كه در نظر گرفته اند، شهروندان مقيم خود را به خانه هايشان باز مي گردانند.

البته مسافران را مجبور به انجام آزمايشهاي بهداشتي و يا اقدام به قرنطينه كردن مسافران خواهند كرد تا از سلامت آنها اطمينان حاصل شود.

مشاوران شركت خسارتگير در اين شرايط، مسافران را به صبوري دعوت مي كند زيرا شركتهاي هواپيمايي هم غافلگير شده اند ممكن است مدتي طول بكشد تا بتوانند پاسخگوي شما باشند و پرواز جايگزيني به شما دهند ويا مبلغ بليت شما را بازپرداخت كنند.

زيرا تعداد زيادي مسافر به طور مستقيم و غير مستقيم تحت تاثير ويروس كرونا پروازهايشان كنسل و برنامه هاي سفرشان بهم ريخته شده است وشركت هاي هواپيمايي احتمالا جهت پاسخگويي و مديريت اين حجم از مسافران به زمان نياز خواهند داشت.

پروازهايي كه به دليل ويروس كرونا لغو شده اند واجد شرايط دريافت غرامت نمي باشند زيرا اين يك شرايط ويژه محسوب مي شود و از كنترل شركتهاي هواپيمايي خارج بوده است.
اما پروازهايي كه به دلايل  تحت تاثير ويروس كرونا یا عوامل ديگري مانند نقص فني و يا مشكلات عملياتي لغو مي شوند واجد شرايط جبران خسارت هستند و چنانچه شما مسافري هستيد كه در سه سال گذشته پروازتان لغو و يا كنسل شده است مي توانيد جهت آشنايي با حقوقتان و يا دريافت خسارتي كه به شما وارد شده است با كارشناسان شركت خسارتگير تماس بگيريد تا آنها شما را راهنمايي كنند.

 

اخبارحقوق مسافرانمنشور حقوق مسافر

حق و حقوق مسافرانحقوق مسافر در پروازهای خارجیحقوق مسافران هواپیماحقوقو مسافران هواپیماییمنشور حقوق مسافرانهواپیمایی کشورویروس کروناویروس کرونا در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *