حقوق مسافران هوایی

passenger-rights

حقوق مسافرت هوایی خود را بدانید.

اولین مرحله برای احقاق حقوق مسافرت هوایی خود، آگاهی و دانستن آن هاست.

در مورد مشکل پرواز خود بیشتر به ما بگویید.

حقوق مسافران هوایی در پروازهای بين المللي:

مقدمه حقوق مسافران :

از سال 2003، کنوانسیون مونترال حقوق خاصی را براي مسافران خطوط هوایی در پروازهای بین المللی فراهم کرده است تا آنها بتوانند در شرایطی که درطول مسافرت هوایی خود با مشکل مواجهه می‌شوند و در صورتی که مقصر شرکتهای هوایی باشند، از آنها خسارت بگیرند.

حقوق مسافران بين المللي درخصوص اختلالات پروازچه پرواز هایی تحت پوشش قانون کنوانسیون مونترال قرار می گیرد؟

کنوانسیون مونترال در پروازهای بین المللی، بین کشورهايی که به اين مقررات احترام می گذارند، اعمال می شود. اين قانون توسط بیش از 120 کشور در سراسر جهان (از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا) امضا شده و به رسمیت شناخته می‌شود. بنابراین بیشتر خطوط و شركتهاي هواپیمایی مهم عضو اين قرارداد هستند.

اين قانون در صورتی اعمال می شود مبدا و مقصد شما در داخل یک کشور عضو باشد، حتي وقتي که یک توقف در یک کشور متفاوت ديگر داشته باشید. این وظیفه ماست که به شما بگوییم، آیا پرواز دچار مشکل شما عضو این پیمان هست یا خیر.

آیا همه انواع اختلالات در پروازهای هوایی، تحت پوشش هستند؟

مهم نیست که درگیر کدام مشکل هستید. تاخیر، لغو پرواز و یا ممانعت از سوار شدن. کنوانسیون مونترال برای کمک به شما در اين شرایط تنظیم شده است. اگر شما مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر شدید، خبر خوب اینکه می توانید هزینه‌های اضافه خود را دریافت کنید. بدیهی است در خصوص مواردی که به آن اشاره می‌کنیم، به چند مورد بايد دقت كرد اما در مشكلات مسافرت هوایی بین المللی، کنوانسیون مونترال می تواند بهترین همراه باشد.

فقط خسارات ناشی از اختلال پرواز پوشش داده می شود.

مسافران می‌توانند هزینه‌های ناشی از اختلالات پرواز را دريافت کنند. معمولا لازم است اسناد و مدارک مربوط به اتفاقات پيش آمده و رسید هزینه هاي اضافه را ارائه دهید. بنابراین به یاد داشته باشید که به رسید هزینه ها احتیاج خواهيد داشت.

شرایط ویژه تحت حمایت قانون مونترال نیست

اکثر اوقات، خطوط هوایی را نمی توان به دلیل تاخیر در پروازهایی که ناشی از” شرایط ویژه” است، سرزنش كرد. اغلب شرایط بد آب و هوایی دلیل این قبیل مشکلات است. (از دیگر شرایط فوق العاده باید رعد و برق، اورژانسهای پزشکی، اعتصابات کارگری، محدودیت های کنترل ترافیک هوایی، از كار افتادگي ناگهانی رادار فرودگاه، خرابکاری، ناآرامی های سیاسی، اعمال تروریستی و … اشاره داشت). در چنین شرایطی شركتهای هواپيمايي ديگر مسئوليتي درخصوص پرداخت هزینه نخواهد داشت.

در مورد خسارت و معنی آن توجه داشته باشید كه:

کنوانسیون مونترال از واژه “خسارت” در مواردي استفاده می‌کند که بر مسافرین حقي وجود دارد، اما اين حقوق بسته به اینکه در كجاي جهان هستید، متفاوت است. در بسیاری از حوزه های قضایی مانند ایالات متحده، “خسارت” محدود به زیانهای مالی است و شامل نگرانی‌های روانپزشکی نمی‌شود (مگر اینکه علت نگرانی آسیب جسمی باشد). در سایر نقاط جهان، مانند اتحادیه اروپا، تفسیر آزادانه تري از مقررات وجود دارد كه اجازه می دهد مسافران برای خسارات عاطفی نيز ادعا داشته باشند. این تفاوت ها از حوصله بحث ما خارج است و اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتر در اين موارد داريد، ما می‌توانیم بهترین مشاوره برای شما باشیم.

در رابطه با مشكلات پرواز چه مقدار ميتوانم جبران خسارت دريافت كنم؟

مقادیر جبران خسارت تحت کنوانسیون مونترال به روش خاصی محاسبه می‌شود. به جای استفاده از واحد دلار یا یورو، مقادیر در سازمان “حقوق نقدی ویژه‌(SDR)” تعیین شده است که یک ارز تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول (IMF) است. در ژانویه 2017، نرخ ارز بدین شرح است:

1 یورو = 0.78 (SDR)

1 دلار = 0.74 (SDR)

اگر شرکت هواپیمایی مسئول خسارت باشد، باید مبلغی تا 4،694 (SDR) به شما بدهد كه در حال حاضر 6،009.37 یورو یا 6،329.68 دلار آمریکا است.

در حالی که نرخ ارز به طور مداوم تغییر می‌کند، محدودیت های جبران خسارت کنوانسیون مونترال هر 5 سال مورد بررسی قرار می گیرد. برای بررسی نرخ ارز برای دیگر واحدهای پولی یا جهت دریافت اطلاعات بیشتر، از صفحه صندوق بین المللی پول دیدن کنید.

چه اطلاعاتی را برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

اگر قصد دارید شکایتنامه تنظیم کنید و خسارت خود را طبق کنوانسیون مونترال دریافت کنید، مهم است که مدارک و شواهدی که براي ایجاد این فرایند نياز است نزد خود نگه داريد. در اینجا چند نکته برای پیگیری اين موضوع وجود دارد:

اسناد مرتبط با پرواز مختل شده، مانند بلیط الكترونيكی و گذرنامه های مورد نظر را نزد خود نگهداری كنید.

اسناد مربوط به هزینه ها یا زیان های مالی ناشی از اختلال پرواز را  نگهداري کنید.

از پرسنل فرودگاه اطلاعاتی درمورد شرایط رخ داده بگیرید چرا که این اطلاعات در روند پیگیری خسارت می‌تواند مفید باشد. اطلاعات هر چه دقیق تر باشد بهتر است.

یادداشتي در مورد شرایط ایجاد شده جمع‌آوری كنيد، از جمله زمان واقعی رسیدن به مقصد نهایی و يا هرگونه اطلاعاتی که می‌توانید برای ادعای شما مفید باشد.

شما می توانید درخواست خود را به محض رسيدن پرواز به مقصد ارائه دهید. شما همچنین می‌توانید بعدا نيز شكايت خود را تنظيم کنید اما پیش از هر تصمیمی با ما تماس بگیرید.

آیا محدودیت زمانی برای تنظیم شکایت وجود دارد؟

بله. تحت کنوانسیون مونترال، شما 2 سال زمان برای تنظيم درخواست هزینه‌های ناشی از اختلالات پرواز فرصت دارید. این دوره زمانی از تاریخ ورود به مقصد نهایی آغاز می شود. بهتر است كه سريعا اقدام كنيد. هرچه زودتر، بهتر.

حقوق مسافران بین المللی در خصوص مشکلات چمدانچه پرواز هایی توسط کنوانسیون مونترال پوشش داده می شود؟

اگر ثابت شود که مسافر عمدا به این موضوع کمک کرده است تا نقص یا مشکلی در چمدان بوجود بيايد، شرکت هواپیمایی مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت. مثالهاي زیر شامل اين موارد هستند:

چمدان خراب یا مشكل دار که دستکاری شده است.

اقلام بسته بندی که به طور ذاتی ممكن است دچار شكستن شوند.

چمدانی که بیش از حد پر شده و باعث آسيب به چمدان شده است.

آسیب به چمدان

اگر وسائل شما در حین مراحل پرواز از طرف پرسنل هواپیمایی آسیب دید، هواپیمایی مذکور مسئولیت تعمیر، جایگزینی یا جبران خسارت را به عهده دارد.

تاخیر در رسیدن به چمدان

اگر چمدان و بسته های خود را در مقصد به موقع دریافت نکردید، خطوط هوایی مسئول ارائه اطلاعات به روز و دقیق در مورد وضعیت وسایل شما است. در عین حال، اگر شما نیاز به استفاده از اقلام ضروری که در بسته های مذکور بوده، داشتید (مانند لوازم آرایشی و بهداشتی)، شرکت های هواپیمایی باید هزینه های آن ها را به شما پرداخت کنند. بنابراین اگر مجبور به خرید دوباره آن شدید، رسيدها را نزد خود نگه داريد.

گم شدن چمدان

اگر شرکت هواپیمایی چمدان و وسائل شما را گم کرده باشند، مسئولیت آنها را باید به عهده بگیرند.

چه اطلاعاتی را برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

برای اینکه درخواست شما بهترین شرایط را برای رسیدن به موفقیت داشته باشد، در اینجا چند نکته برای رعایت وجود دارد:

هر سندیکه مربوط به پرواز است، نظیر بلیطهای الکترونیکی، کارت را نزد خود نگه دارید.

رسید های چمدان، گزارش خرابی وسایل و شماره پیگیری را نزد خود نگه دارید.

فهرستی از محتویات چمدان و همچنین هر گونه اسناد کافی مانند رسید فروش و یا عکس از اقلام بسته بندی خود جمع آوری کنید.

رسید مربوط به هر چیزی که در بسته های شما بوده و شما نیاز فوری به خرید آنها دارید (مانند لوازم آرایش و غیره ) را نگهداری کنید.

مقادیر جبران خسارت تحت کنوانسیون مونترال به روش خاصی محاسبه می‌شود. به جای استفاده از دلار یا یورو، مقادیر در سازمان “حقوق نقدی ویژه‌(SDR)” تعیین شده است که یک ارز تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول (IMF) است. در ژانویه 2017، نرخ ارز بدین شرح است:

1 یورو = 0.78 (SDR)

1 دلار = 0.74 (SDR)

مبلغ غرامت بین شما و شرکت هواپیمایی مذاکره خواهد شد و بسته به شرایط، میزان خسارت متفاوت خواهد بود. در حال حاضر مسئولیت شرکت هواپیمایی درخصوص خسارت چمدان، تحت کنوانسیون مونترال، برای هر مسافر 1،131‌‌(SDR)‌ یعنی در حدود 1،447.93 یورو یا 1،525.11 دلار آمریکا) است. ازسویی خطوط هوایی برای کاهش هزینه های خود، با عدم پوشش نسبت به برخی اقلام مانند جواهرات یا وسایل الکترونیکی، محدودیتهایی را برای دریافت خسارت ایجاد کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به وب سایت شرکت هواپیمایی مورد نظر مراجعه کنید.

در حالی که نرخ ارز به طور مداوم تغییر می‌کند، محدودیت های جبران خسارت کنوانسیون مونترال هر 5 سال مورد بررسی قرار می گیرد. برای بررسی نرخ ارز برای دیگر واحدهای پولی یا جهت دریافت اطلاعات بیشتر، از صفحه صندوق بین المللی پول دیدن کنید.

آسیب به چمدان:

پس از بررسی آسیبی که به چمدانهای شما وارد شده، شرکت هواپیمایی بر اساس آنچه که برای او مناسب است پیشنهاد می دهد که آن کالا را جایگزین و یا آسیب را تعمیر کند. اگر بحث جایگزینی چمدان مطرح شود، به احتمال زیاد به شما در مقایسه با قیمت چمدانتان و مدت زمانی که با آن کار کرده اید هزینه‌ای می‌پردازند. همین فرایند در موارد آسیب دیده موجود در چمدان نیز صادق است.

خطوط هوایی ممکن است برخی از اقلام را با یک برچسب علامت گذاري كنند تا بعدا آنها را پوشش ندهند. مواردی که اغلب با LRT برچسب‌گذاری می شوند و اقلامی چون آلات‌موسیقی، تجهیزات ورزشی، کالسکه کودک و یا سایر اقلام بزرگ و یا شکننده را شامل می‌شود. با این حال، تحت کنوانسیون مونترال، خطوط هوایی باید مسئولیت همه اقلام را بپذيرند، مگر چیزی باشد که به راحتی آسیب‌پذير باشد (مانند یک گلدان شیشه ای بدون هیچ بسته بندی محافظ).

تاخیر در رسیدن چمدان:

اگر به اقلامی که در بسته‌های شما بوده نیاز داشتید و مجبور به خرید مجدد آنها شدید، شرکت هواپیمایی باید هرگونه هزینه معقول برای انجام این کار را به مسافر پرداخت نماید. این موارد شامل لوازمی نظیر لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس زیر و غیره می‌باشد. گرچه احتمال جبران خسارت در بعضی موارد در حدود 3500 دلار است، ولی احتمالا شرکتها سعی خواهند کرد هزینه های خود را در صورت امکان با پرداخت مبلغی کاهش دهند، هرچند سیاست شرکتهای هواپیمایی با هم متفاوت است.

برای تاخیر در رسيدن وسايلتان می‌توانید درخواست کنید که هزینه‌های ناشی از تاخیر را تا مبلغ 1113‌(SDR) پرداخت کنند. این مبلغ شامل اقلامی مانند لوازم آرایشی است که شما باید آنها را به واسطه ي دير رسيدن وسايلتان جایگزین کنید.

گم شدن چمدان:

برای وسايل گمشده، خطوط هوایی براي کیف و محتویات آنها (علاوه بر هزینه های تاخیری که در بالا ذکر شده) به مبلغ 1113‌(SDR) بازپرداخت انجام مي‌دهد. در هر دو مورد، شرکت هواپیمایی احتمالا سعی خواهد کرد مبلغ خسارت را محدود کند.

پوششهای اضافی:

اگر شما کالایی با ارزش و بیش از مبلغ 1113‌(SDR) داشته باشید، گزینه ای برای اعلام کالاهای باارزش در فرودگاه وجود دارد که درصورت بروز مشکل، شرکت های هواپیمایی معمولا مبلغ بالاتری را برای پرداخت آن کالاها در نظر می گیرند. به طور خلاصه شما می توانید بیمه مسافرتی جداگانه ای را که شامل خسارت و زیانهای حمل و نقل می شود برای کالای با ارزش خود داشته باشید، گرچه احتمالا قادر نخواهید بود که هم از شرکت هواپیمایی و هم از بیمه خسارت دریافت کنید.

آیا محدودیت زمانی برای درخواست رسیدگی به شکایت وجود دارد؟

اگر ثابت شود که مسافر عمدا به این موضوع کمک کرده است تا نقص یا مشکلی در چمدان بوجود بيايد، شرکت هواپیمایی مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت. مثالهاي زیر شامل اين موارد هستند:

چمدان خراب یا مشكل دار که دستکاری شده است.

اقلام بسته بندی که به طور ذاتی ممكن است دچار شكستن شوند.

چمدانی که بیش از حد پر شده و باعث آسيب به چمدان شده است.

آسیب به چمدان:

در اسرع وقت به بخش آسیبهای شرکت هواپیمایی مذكور گزارش دهید. بهتر است این کار را در حالی که هنوز در فرودگاه هستید انجام دهید، اما  مي توانيد تا 7 روز از زمانی که چمدان خود را دریافت کرده اید ادعای خسارت را ثبت کنید. شما همچنین باید وسایل خود برای بازرسی و دریافت هرگونه جبران خسارت به شرکت هواپیمایی ارائه نماييد.

تاخیر در رسیدن چمدان:

اگر بسته هاي خود را در صفحه هايي كه براي انتقال چمدان ها از هواپيما به سالن فرودگاه است، نيافتيد، قبل از اینکه از فرودگاه خارج شوید در اسرع وقت به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید. آنها به شما یک شماره مرجع میدهند و ممکن است یک فرم گزارش خرابی اموال ‌(PIR) را پر كنيد. به محض دريافت وسايل خود، 21 روز برای ارسال درخواست بازپرداخت فرصت دارید. ما به شما کمک میکنیم تا بهترین درخواست را برای دریافت خسارت تهیه کنید.

گم شدن چمدان:

اگر شرکت هواپیمایی اعتراف کند که چمدان شما از بین رفته است یا اگر بیش از 21 روز پس از پرواز شما آن را براي شما پيدا نكند اموال شما به طور رسمی گم شده است. حتی اگر بعدا دوباره پيدا شوند. در این مرحله، از تاریخ سفر خود یا هر زمان که سفر شما به پایان مي رسد، طبق کنوانسیون مونترال، 2 سال برای ادعای بازپرداخت زمان داريد.

اگر این اطلاعات هنوز براي درک شرایط شما کافی نیست و شما می خواهید دقیقا بدانید که کنوانسیون مونترال چه مواردي را پوشش مي دهد، با ما در تماس باشید.

چه اطلاعاتی را برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

برای اینکه درخواست شما بهترین شرایط را برای رسیدن به موفقیت داشته باشد، در اینجا چند نکته برای رعایت وجود دارد:

 • هر سندیکه مربوط به پرواز است، نظیر بلیطهای الکترونیکی، کارت را نزد خود نگه دارید.
 • رسید های چمدان، گزارش خرابی وسایل و شماره پیگیری را نزد خود نگه دارید.
 • فهرستی از محتویات چمدان و همچنین هر گونه اسناد کافی مانند رسید فروش و یا عکس از اقلام بسته بندی خود جمع آوری کنید.
 • رسید مربوط به هر چیزی که در بسته های شما بوده و شما نیاز فوری به خرید آنها دارید (مانند لوازم آرایش و غیره ) را نگهداری کنید.

مقادیر جبران خسارت تحت کنوانسیون مونترال به روش خاصی محاسبه می‌شود. به جای استفاده از دلار یا یورو، مقادیر در سازمان “حقوق نقدی ویژه‌(SDR)” تعیین شده است که یک ارز تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول (IMF) است. در ژانویه 2017، نرخ ارز بدین شرح است:

1 یورو = 0.78 (SDR)

1 دلار = 0.74 (SDR)

مبلغ غرامت بین شما و شرکت هواپیمایی مذاکره خواهد شد و بسته به شرایط، میزان خسارت متفاوت خواهد بود. در حال حاضر مسئولیت شرکت هواپیمایی درخصوص خسارت چمدان، تحت کنوانسیون مونترال، برای هر مسافر 1،131‌‌(SDR)‌ یعنی در حدود 1،447.93 یورو یا 1،525.11 دلار آمریکا) است. ازسویی خطوط هوایی برای کاهش هزینه های خود، با عدم پوشش نسبت به برخی اقلام مانند جواهرات یا وسایل الکترونیکی، محدودیتهایی را برای دریافت خسارت ایجاد کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به وب سایت شرکت هواپیمایی مورد نظر مراجعه کنید.

در حالی که نرخ ارز به طور مداوم تغییر می‌کند، محدودیت های جبران خسارت کنوانسیون مونترال هر 5 سال مورد بررسی قرار می گیرد. برای بررسی نرخ ارز برای دیگر واحدهای پولی یا جهت دریافت اطلاعات بیشتر، از صفحه صندوق بین المللی پول دیدن کنید.

 • آسیب به چمدان:

پس از بررسی آسیبی که به چمدانهای شما وارد شده، شرکت هواپیمایی بر اساس آنچه که برای او مناسب است پیشنهاد می دهد که آن کالا را جایگزین و یا آسیب را تعمیر کند. اگر بحث جایگزینی چمدان مطرح شود، به احتمال زیاد به شما در مقایسه با قیمت چمدانتان و مدت زمانی که با آن کار کرده اید هزینه‌ای می‌پردازند. همین فرایند در موارد آسیب دیده موجود در چمدان نیز صادق است.

خطوط هوایی ممکن است برخی از اقلام را با یک برچسب علامت گذاري كنند تا بعدا آنها را پوشش ندهند. مواردی که اغلب با LRT برچسب‌گذاری می شوند و اقلامی چون آلات‌موسیقی، تجهیزات ورزشی، کالسکه کودک و یا سایر اقلام بزرگ و یا شکننده را شامل می‌شود. با این حال، تحت کنوانسیون مونترال، خطوط هوایی باید مسئولیت همه اقلام را بپذيرند، مگر چیزی باشد که به راحتی آسیب‌پذير باشد (مانند یک گلدان شیشه ای بدون هیچ بسته بندی محافظ).

 • تاخیر در رسیدن چمدان:

اگر به اقلامی که در بسته‌های شما بوده نیاز داشتید و مجبور به خرید مجدد آنها شدید، شرکت هواپیمایی باید هرگونه هزینه معقول برای انجام این کار را به مسافر پرداخت نماید. این موارد شامل لوازمی نظیر لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس زیر و غیره می‌باشد. گرچه احتمال جبران خسارت در بعضی موارد در حدود 3500 دلار است، ولی احتمالا شرکتها سعی خواهند کرد هزینه های خود را در صورت امکان با پرداخت مبلغی کاهش دهند، هرچند سیاست شرکتهای هواپیمایی با هم متفاوت است.

برای تاخیر در رسيدن وسايلتان می‌توانید درخواست کنید که هزینه‌های ناشی از تاخیر را تا مبلغ 1113‌(SDR) پرداخت کنند. این مبلغ شامل اقلامی مانند لوازم آرایشی است که شما باید آنها را به واسطه ي دير رسيدن وسايلتان جایگزین کنید.

 • گم شدن چمدان:

برای وسايل گمشده، خطوط هوایی براي کیف و محتویات آنها (علاوه بر هزینه های تاخیری که در بالا ذکر شده) به مبلغ 1113‌(SDR) بازپرداخت انجام مي‌دهد. در هر دو مورد، شرکت هواپیمایی احتمالا سعی خواهد کرد مبلغ خسارت را محدود کند.

 • پوششهای اضافی حقوق مسافران :

اگر شما کالایی با ارزش و بیش از مبلغ 1113‌(SDR) داشته باشید، گزینه ای برای اعلام کالاهای باارزش در فرودگاه وجود دارد که درصورت بروز مشکل، شرکت های هواپیمایی معمولا مبلغ بالاتری را برای پرداخت آن کالاها در نظر می گیرند. به طور خلاصه شما می توانید بیمه مسافرتی جداگانه ای را که شامل خسارت و زیانهای حمل و نقل می شود برای کالای با ارزش خود داشته باشید، گرچه احتمالا قادر نخواهید بود که هم از شرکت هواپیمایی و هم از بیمه خسارت دریافت کنید.

حقوق مسافران در پروازهای ایالات متحده

مقدمه حقوق مسافران

مسافران در پروازهای ایالات متحده نسبت به پروازهای اتحادیه اروپا از حمایت های قانونی کمتری برخوردارند. با اینحال مقررات ایالات متحده در خصوص برخی موارد سخاوتمندانه است، که مشخص‌ترین آنها در مورد ممانعت از پرواز و مسائل مربوط به چمدان و بسته ها است.

چه پرواز هایی در قوانین ایالات متحده تحت پوشش حقوق مسافران قرار می گیرد؟

در خصوص ممانعت از پرواز، هر گونه پروازی که با هواپيماي آمریکايي ميان شهرهاي آمریکا و همچنین پرواز‌هاي بين‌المللي كه از آمریکا باشند، تحت پوشش قرار میگیرد.

حقوق مسافران در زمان ممانعت از سوار شدن به هواپیما در ایالات متحده آمریکا

شرکتهای هواپیمایی به منظور اطمینان از اینکه پرواز آنها تا حد امکان تكميل است، اغلب بلیط های بیشتری را نسبت به صندلی های هواپیما به فروش می رسانند. این مورد تحت عنوان “overbooking” شناخته می شود و اغلب پیش میاید که مسافران حین سوار شدن به هواپیما شوكه شده‌اند، چراکه از پرواز آنها جلوگيري شده است.  اگر این اتفاق برای شما رخ داد، چندين مورد هست كه براي احقاق حقوق خود باید درباره آن بدانید.

حقوق مسافران در زمان تاخیر در پروازهای ایالات متحده آمریکا

مقررات ایالات متحده حقوق ویژه ‌ای درخصوص مسافران هواپیماهای تاخیردار ندارد. بطور کل می‌توان اینگونه بیان نمود که این مسئله به نظر و سليقه خطوط هوایی بستگی دارد که آنها چگونه مي خواهد (يا نمي خواهد) جبران خسارت را به عهده بگیرند.

آیا در تمامی شرایطی که از پرواز مسافر جلوگیری می‌شود، می‌توان خسارت دریافت نمود؟

فقط ممانعت از پروازهايي كه به دلیل رزرو بيش از حد رخ داده‌اند، تحت پوشش قرار دارند. مسافران تنها در صورتی مجاز به دريافت خسارت می‌شوند که هواپیمایی مورد نظر پرواز را بیش از حد رزرو کرده باشد. در این شرایط، شرکتهای هواپیمایی می‌توانند پیش از عصبانیت مسافری که پرواز او جلوگیری شده است، از مسافران داوطلب بخواهند تا صندلي هاي خود را بفروشند.

در این بین ذکر این مساله مهم است که اگر داوطلب شوید که صندلی خود در عوض بازپرداخت بفروشيد، پرواز جایگزین یا سایر مزایا را نیز تحت شرایط و مقررات ایالات متحده از دست مي دهيد.

آیا محدودیت زمانی برای درخواست ادعا وجود دارد؟

برای پروازهای داخلی، قوانین شرکتهای هواپیمایی مختلف متفاوت است. ایده خوبی است که بلافاصله پس از ایجاد مشکل پروازی با همکاران ما تماس بگیرید.

چه اطلاعاتی را برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

همانطور که قبلا گفتیم، بهتر است تا زمانی که تنور داغ است نون را بچسبانید و اطلاعات لازم را برای جبران خسارت جمع آوری  کنید. با ما تماس بگیرید تا شکایت نامه شما را تنظیم کنیم.

در این رابطه، ذکر چند نکته مهم است:

هر سندی مربوط به پرواز مشکل دار و هر نوع پرواز جایگزین، مانند بلیط های الکترونیکی و کارت پرواز را نگه دارید.

از پرسنلی که در فرودگاه هستند اطلاعاتی درمورد اینکه مسئله چیست بگیرید.

چند یادداشت از جمله تفاوت زمان رسمی برنامه‌ریزی شده بین پرواز اصلی و هرگونه پرواز جایگزین را تهیه و نگه داری کنید. هرگونه اطلاعاتی که می‌توانید جمع‌آوری کنید. هرشکل از اطلاعات که ازسوی شرکت هواپیمایی تایید کننده این اختلال است می‌تواند برای ادعای شما مفید باشد.

حقوق مسافران در زمانی که از پرواز او ممانعت میشود چقدر است؟

اگر پرواز شما واجد شرایط باشد، مبلغ جبران خسارت به دو عامل بستگی دارد:

تفاوت در زمان واقعی رسیدن به مقصد شما * در مقایسه با برنامه از پیش تعیین شده، با فرض اينكه مسافر قبول كرده است که از پرواز دیگری استفاده کند.

آیا سفر هوایی، یک پرواز داخلی ایالات متحده است یا یک پرواز بین المللی.

با توجه به شرایط مختلف، میزان خسارت متفاوت خواهد بود که می تواند تا سقف 1350 دلار باشد.

شما حق دارید که پول نقد بگیرید، بنابراین موظف نیستید که حواله یا هر شکل دیگری از پرداخت را قبول کنید. به محض اینکه برنامه سفر شما مشخص شد، شما می توانید درخواست پول نمایید و یا یک شکایت نامه تنظیم کنید. افتخار ماست که بتوانیم شما را در این زمینه هدایت کنیم.

حقوق مسافران برای مشکلات مربوط به چمدان‌ها در پرواز آمریکا

حتی اگر پرواز شما طبق برنامه و راحت باشد، چمدان شما ممکن است خیلی خوش شانس نباشد. مسافران در پروازهای ایالات متحده حقوقی دارند در زمانی که وسایل آنها آسیب می‌بینند یا دیر به دست آنها می‌رسند، می‌توانند از آنها بهره ببرند. در این بخش به این موارد پرداخته میشود.

چه پرواز هایی در قوانین ایالات متحده تحت پوشش پرداخت خسارت قرار می گیرد؟

قوانین پرداخت خسارت برای پروازهای داخلی و با هواپیماهای آمریکایی که بین شهرهای ایالات متحده پرواز می‌کنند و همچنین تحت پوشش مقررات مسافرتی ایالات متحده قرار دارند، در نظر گرفته شده است. پروازهای بین المللی در ایالات متحده اکثرا زیرنظر قوانین کنوانسیون مونترال شامل قوانین پرداخت هستند.

چه مسائل و مشکلاتی در خصوص چمدان‌ها، شامل پرداخت خسارت می شوند؟

 • آسیب به چمدان

اگر چمدان و بسته‌های مسافر در حین مراحل پرواز از طرف پرسنل هواپیمایی آسیب دیده، هواپیمایی مذکور مسئولیت تعمیر، جایگزینی یا جبران خسارت را به عهده دارد.

 • تاخیر در رسیدن چمدان

اگر چمدان ویا بسته‌های مسافر به موقع در مقصد دریافت نگردید، خطوط هوایی، مسئول ارائه اطلاعات به روز و دقیق در مورد وضعیت وسایل مسافر است. در عین حال، اگر مسافر نیاز به استفاده از اقلام ضروری خود را داشته باشد(مانند لوازم آرایشی و بهداشتی)، شرکت هواپیمایی باید هزینه آنها را بابت تهیه مجدد به مسافر پرداخت نمایند.

 • گم شدن چمدان

اگر شرکت هواپیمایی، چمدان و وسائل مسافر را گم کرده باشند، مسئولیت آنها را باید به عهده بگیرد. مسافر نیز موظف است در چنین شرایطی لیستی از وسایل گم شده خود را ارائه دهد.

مسافر تا چه میزان می‌تواند خسارت دریافت نماید؟

مسئولیت محدود حقوق مسافران :

مبلغ جبران خسارت بین مسافر و شرکت هواپیمایی مورد نظر قابل مذاکره است و بر اساس نوع مشکل می‌تواند متفاوت باشد. در مقررات ایالات متحده مسئولیت پرداخت شرکت هواپیمایی به ازای هر مسافر تا مبلغ 3500 دلار است. بنابراین بیشترین مقداری که شما می توانید دریافت کنید 3500 دلار است. خطوط هوایی نیز عدم پوشش برخی وسایل مانند طلا و جواهر و وسائل الکترونیکی به کاهش هزینه‌های خود می‌پردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موارد تحت پوشش و شرایط حمل و نقل هوایی خط هوایی خود، پیشنهاد میشود وب سایت آنها بررسی شود.

چمدان آسیب دیده:

پس از بررسی آسیبی که به چمدان وارد شده است، شرکت هواپیمایی بر اساس آنچه که برای او مناسب است پیشنهاد می‌دهد که آن کالا را جایگزین و یا آسیب را تعمیر کند. اگر بحث جایگزینی چمدان باشد، به احتمال زیاد در مقایسه با قیمت چمدان و مدت زمانی که مسافر از آن استفاده کرده است، هزینه ای پرداخته میشود. همین فرایند در مورد کالاهای آسیب دیده موجود در چمدان نیز صادق است، اگر چه مهم است مسافر مطلع باشد که چیزهای زیادی وجود دارد که شرکت های هواپیمایی در اکثر موارد آنها را پوشش نمی‌دهند. (مانند موارد شکننده یا الکترونیکی)

چمدان دیر رسیده:

اگر لازم است اقلامی که در بسته های مسافر بوده بلافاصله جایگزین گردند، شرکت هواپیمایی موظف است هرگونه هزینه معقول برای انجام این کار را پرداخت انجام نماید که شامل مواردی نظیر لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس زیر و غیره می باشد. گرچه احتمال جبران خسارت در بعضی موارد در حدود مسئولیت محدود 3500 دلاری شرکت هواپیمایی وجود دارد، ولی احتمالا شرکت ها سعی خواهند کرد هزینه‌های خود را در صورت امکان با پرداخت مبلغی کاهش دهند. هرچند سیاست شرکتهای هواپیمایی با هم متفاوت است.

چمدان گمشده:

خطوط هوایی برای کیفهای گمشده و محتویات آنها تا 3500 دلار بازپرداخت می‌کنند. علاوه بر این، مسافر میتواند برای جایگزینی اقلام مربوطه درخواست جبران خسارت کرده و بازپرداخت هزینه‌های خود را در صورت نیاز درخواست کند. در این شرایط نیز شركت هواپيمایی مذکور سعي خواهد كرد كه مبلغ خسارت را تا حد ممکن کم نماید.

پوششهای اضافی حقوق مسافران :

اگر مسافر کالای با ارزشی با ارزش بیش از 3500 دلار داشته باشد، در فرودگاه و زمانی که چمدان بررسی می‌شود میتواند با اعلام مقدار ارزش کالای خود، بیمه‌ای برای شی مورد نظر تهیه نماید. در این شرایط، شرکت های هواپیمایی معمولا مبلغ بالاتری را برای پرداخت در نظر می گیرند. به طور خلاصه مسافر می تواند بیمه مسافرتی جداگانه ای را که شامل خسارت و زیان های حمل و نقل می‌شود را تهیه نماید، گرچه احتمالا مسافر قادر نخواهد بود که هم از شرکت هواپیمایی و هم از بیمه خسارت دریافت کند.

چه اطلاعاتی را برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه شود؟

برای اینکه ادعای مسافر بهترین نتیجه را داشته باشد، در اینجا رعایت چند نکته دارای اهمیت است:

هر سندی که مربوط به پرواز می باشد نظیر بلیطهای الکترونیکی، کارت پرواز و رسید های چمدان که اصطلاحا TAG خوانده میشود. گزارش خرابی وسایل و شماره پیگیری نگهداری شود. بهتر است قبل از ترک فرودگاه این گزارش را تهیه کنید.

فهرستی از محتویات چمدان و همچنین هر گونه اسناد کافی مانند رسید خرید و یا عکس از اقلام بسته بندی جمع آوری شود.

رسید مربوط به هر چیزی که در بسته های بوده و مسافر نیاز فوری به خرید آنها داشته باشد (مانند لوازم آرایش و غیره ) نگهداری شود. این مدارک را برای ما بفرستید تا شکایت نامه شما را تهیه و پیگیری کنیم.

آیا محدودیت زمانی برای درخواست رسیدگی به شکایت حقوق مسافران وجود دارد؟

در موارد مربوط به بسته ها و چمدان های آسیب دیده، بهتر است در اسرع وقت گزارش داده شود. بهترین زمان برای انجام این کار زمانی است که مسافر در فرودگاه است. اما اگر این امکان وجود نداشته باشد، باید ظرف مدت 14 روز گزارش خسارت را به مرکز مربوطه در فرودگاه تحویل داد. درصورتی که بسته مسافر از بین رفته یا رسیدن آن به تأخیر افتاده، ضروری است که تا بازه زمانی 21 روز شکایت لازم مطرح گردد.

حقوق مسافران هوایی در پروازهای اتحادیه اروپا

مقدمه حقوق مسافران

قانون اتحادیه اروپا در مورد حقوق مسافران هوایی بطور رسمی تحت عنوان “مقررات (EC) شماره2004/261 پارلمان اروپا” و همچنین “شورای 11 فوریه 2004‌” شناخته می‌شود. اما از آنجا که عنوان این عبارات سخت است ما بطور خلاصه به آنEC 261 می‌گوییم. این قانون یک قانون اروپایی است که خطوط هوایی را ملزم به جبران خسارت مسافران در زمان تاخیر طولانی مدت، لغو پرواز و ممانعت از پرواز می نماید.

حقوق مسافران در زمان تاخیر در پروازهای اروپایی

مسافران در پروازهای اتحادیه اروپا که تحت قانون EC 261 شناخته می‌شود، واجد شرایط دریافت خسارت هستند. مسافران درخصوص تاخیر در پرواز بیش از 3 ساعت می‌توانند مبلغی تا 600 یورو دریافت کنند. با اینحال عوامل متعددی وجود دارد که تعیین کننده واجد شرایط بودن شما برای دریافت خسارت و همچنین مقدار پولی است که به شما پرداخته می شود. ما در بخش‌های زیر سعی کرده ایم به بیشتر سوالاتی که ممکن است برای شما مطرح شود پاسخ دهیم.

چه پروازهایی تحت پوشش قانون EC 261 قرار می گیرد؟

علاوه بر بیشتر مسیرهای اروپایی که تحت پوشش این قانون قرار دارند، مناطق دیگری نیز شامل این طرح هستند. (مانند ایسلند، نروژ، سوئیس، گویان فرانسه و مارتینیک، مایوت، گوادلوپ و لارونیون، سنت مارتین، مادیرا و جزایر قناری). همچنین بسیاری از پروازهای بین‌المللی نیز تحت پوشش قانون EC 261 قرار دارند. اگر پرواز شما از یک فرودگاه اروپایی خارج شود، قطعا شامل طرح قرار می‌گیرند. اما اگر مبدا پرواز شما جایی به غیر از کشور اروپایی باشد و مقصد اروپا باشد، شرایط پوشش بستگی به نوع خطوط هوایی دارد. اگر درک این شرایط پیچیده به نظر میرسد، ما در اینجا یک نمودار ساده برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید موقعیت مناسب را درک کنید:

برنامه سفر هواپیمایی اروپا شرکت هواپیمایی غیر اتحادیه اروپا
از اروپا به اروپا  تحت پوشش  تحت پوشش
از اروپا به خارج از اروپا  تحت پوشش  تحت پوشش
از خارج از اروپا به اروپا  تحت پوشش  پوشش داده نمی‌شود
از خارج از اروپا به خارج از اروپا  پوشش داده نمی‌شود  پوشش داده نمی‌شود

ما به شما کمک می‌کنیم تا دریابید آیا شما تحت پوشش این قوانین هستید یا خیر.

آیا تمام تاخیرها پوشش داده میشود؟

فقط تاخیرهای بیش از  3 ساعت پوشش داده می شود. منظور از زمان تاخیر، مدت زمانی است که بیشتر از زمان پیش بینی شده در بلیط خود به مقصد میرسید. برای محاسبه صحیح زمان، شما باید زمانی را حساب می شود که هواپیما درها را برای خروج مسافران باز کرده است و نه هنگامی که چرخ های آن در باند فرودگاه با زمین تماس پیدا کرده. در میان توجه داشته باشید که شرایط خاص تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. اگر تاخیر به دلیل آنچه که به عنوان “شرایط ویژه یا فروسماژور” شناخته می‌شود باشد، خطوط هوایی می‌تواند سلب مسئولیت کند. این موارد شامل رعد و برق، اورژانس پزشکی، اعتصابات کارگری، شرایط نامساعد آب و هوایی، محدودیت کنترل ترافیک هوایی، عملکرد نادرست رادار فرودگاه، خرابکاری، نا آرامی‌های سیاسی، اعمال تروریستی و … می باشد.

خطوط هوایی اغلب از “مشکلات فنی” یا “شرایط عملیاتی” به عنوان شرایط ویژه یاد می کند. خبر خوب این است که دادگاه عدالت اروپا (ECJ) بارها اعلام کرده است که خطوط هوایی که به عناوین مختلف می‌خواهند از “شرایط ویژه یا فروسماژور ” سوء استفاده کنند، باید بدانند که تحت قوانین EC 261 اجازه اینکار را ندارند.

زمانی که پرواز دچار تاخیر میشود، چه مقدار خسارت می‌توانم دريافت كنم ؟

هر زمان که پرواز شما در فرودگاه معطل شود و درصورت واجد شرایط بودن، مبلغ جبران خسارت به سه عامل بستگی دارد: فاصله سفر – آیا پرواز در داخل اتحادیه اروپا است یا خیر – مدت زمان تأخیر (همانطور كه قبلا گفتیم، تنها تاخیرهاي بیشتر از 3 ساعت پوشش داده می شود).

برای روشن شدن شرایط، نمودار زير را ببينيد:

 طول تاخیر
کمتر از 3 ساعت 3 تا 4 ساعت بیش از 4 ساعت هرگز نرسيده فاصله
شامل نمی‌شود یورو 250 یورو 250 یورو 250 تمام پروازها ( 1500 کیلومتر یا کمتر)
شامل نمی‌شود 400 یورو 400 یورو 400 یورو پروازهای داخلی اتحادیه اروپا (بیش از 1500 کیلومتر)
شامل نمی‌شود 400 یورو 400 یورو 400 یورو پروازهای غیر اتحادیه اروپا (بین 1500 کیلومتر تا 3500 کیلومتر)
شامل نمی‌شود 300 یورو 600 یورو 600 یورو پروازهای غیر اتحادیه اروپا (بیش از 3500 کیلومتر)

اگر من پرواز کانکشن (connection) داشته باشم، آیا تمام سفر من واجد شرايط دریافت خسارت خواهد بود ؟

همانطور که ذکر شد، فاصله زمانی سفر یک عامل مهم در تعیین ميزان مبلغ است. اما اگر سفر شما چند پروازه باشد، احتمال دارد که فقط بخشی از سفر مشمول جبران خسارت باشد. برای مشخص شدن این مطلب، باید ابتدا چندین شرط مورد بررسي قرار گيرد:

 • تمام پرواز یکجا رزرو شده باشد، نه بطور جداگانه.
 • مشكل پرواز باید واجد شرایط قانون EC 261 باشد.
 • تاخیر در مقصد نهایی بیش از 3 ساعت باشد.

هنگامی که وقفه‌ای مطابق با شرایط بالا در پرواز اتفاق می افتد، هواپیمایی که پرواز به دست اوست، مسئول جبران خسارت شماست.

به مثال زير نگاه کنیم. فرض كنيد شما در حال سفر از لس آنجلس به ورشو در سه پرواز جداگانه به شرح زیر هستيد:

LAX→ JFK→ LDN →WAW

فرض کنیم که اولین پرواز با یک هواپيماي ایالات متحده مانند دلتا است و دو پرواز ديگر با British Airways (هواپيمايی اتحادیه اروپا). اگر پرواز از لندن به ورشو بیش از 3 ساعت به تعویق بیفتد، طبیعتا باقی پروازها نیز دچار تاخیر می‌شوند. با اینحال این اختلال ناشی از پروازی بوده که تحت EC 261 تحت پوشش قرار می‌گیرد و از آنجایی که British Airways  پرواز را از نیویورک به لندن انجام داده، شامل پرداخت خسارت می شود. حال اگر پرواز از لس آنجلس به نیویورک دچار تاخیر میشد، پرواز تحت پوشش EC 261 قرار نميگرفت. (توجه کنید به ” چه پرواز هایی تحت پوشش قانون EC 261 قرار می گیرد؟”)

اگر چه این قانون عموما درست است، برخی از دادگاه های اتحادیه اروپا این مقررات را به طور متفاوت تفسیر می کنند. ما به شما کمک می‌کنیم تا واجد شرایط بودن پرواز خود را بررسی كنيد.

چه اطلاعاتی برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

اگر قصد دارید یک ادعای جبران خسارت تحت قانون EC 261 تهیه کنید، بدانید که گرچه شرکتهای هواپیمایی مشتاق به پرداخت نیستند. اما ممکن است بتوانید برخی از بازپرداختهایتان را از خطوط هوایی بازپس بگیرید. ما به شما کمک می‌کنیم تا  شانس موفقیت شما بيشتر شود، در اینجا ذکر چند نکته مهم است:

 • هر سندی مربوط به پرواز و هر نوع پرواز جایگزین، مانند بلیط های الکترونیکی و کارت پرواز را نگه دارید.
 • از پرسنل فرودگاه علت مشکل را جویا شوید.
 • چند یادداشت از جمله تفاوت زمان بین ساعت برنامه‌‌ریزی شده در پرواز اصلی و هر گونه پرواز جایگزین و ساعتی که عملا شما به مقصد میرسید را تهیه و نزد خود نگه داری کنید. همچنین هرگونه اطلاعاتی از شرکت هواپیمایی که تایید کننده این اختلال است می‌تواند برای ادعای شما مفید باشد.

آیا محدودیت زمانی برای تهیه شکایت‌نامه وجود دارد؟

بر اساس قانون EC 261 محدودیت زمانی جهت تهیه شکایت‌نامه وجود دارد، بنابراین مهم است بدانيد که چه محدودیت هايي برای ادعای شما در نظر گرفته است. این مسئله از یک کشور به كشور ديگر متفاوت است و توسط ستاد شرکت هواپیمایی يا دادگاه مربوط به خطوط هوایی تعیین می شود. مثل هميشه با یک نمودار مفید مطلب را برای شما شفاف مي كنيم:

ایرلند 6 سال سوئیس 2 سال
ایتالیا 26 ماه اتریش 3 سال
لتونی* 2 سال بلژیک 1 سال
لیتوانی 3سال بلغارستان 5 سال
لوکزامبورگ 10 سال کرواسی 3 سال
مالت بدون محدودیت قبرس 6 سال
هلند 2 سال جمهوری چک 3سال
نروژ 3 سال دانمارک 3 سال
لهستان 1 سال انگلستان 6 سال
پرتغال 3 سال فنلاند 3 سال
رومانی 3 سال فرانسه 5 سال
اسلواکی 2 سال آلمان 3سال
اسلوونی 2 سال یونان 5سال
اسپانیا 5 سال مجارستان 5 سال
سوئد 3 سال ایسلند 2 سال

* برای لتونی، در صورتی که شکایتی در مدت 21 روز از تاریخ اختلال صورت گرفته باشد، دوره محدوديت 2 سال است.

آیا حقوق دیگری كه در گروه قوانين EC 261 باشد وجود دارد؟

ما خوشحالیم که شما همچين سوالي پرسيديد؟ ما در زیر چند نكته مهم که تا بحال جزئیات آن گفته نشده است در مورد حقوق مسافران را ذکر کرده‌ایم.

 • حق بازگشت و یا اعطاي سفر دوباره: علاوه بر جبران خسارت كه مربوط به اتلاف وقت شما است، اگر تاخیر شما بیش از پنج ساعت طول بکشد، مسافر می‌تواند هزينه كامل يا بخشي از بلیط یا پرواز بازگشت به مقصد خود را طلب كند.
 • حق مراقبت: هنگامی که اختلالی در پرواز رخ می‌دهد و منتظريد تا شرکت هواپیمایی مذكور شما را به مقصد برگرداند، شما حق استفاده از حقوقي را داريد كه بستگي به جزئیات پرواز شما دارد. هواپيماي شما بايد در طول تأخیر دسترسی به ارتباطات (از جمله دو تماس تلفنی، فکس و ایمیل) و همچنین غذا و نوشیدنی ها را در اختیار شما قرار دهد. در صورت نیاز به اقامت شبانه روزی، آنها باید برای شما یک اتاق در هتل رزور کنند و امکان رفت و آمد از هتل به فرودگاه و برعکس را فراهم نمایند. نمودار زیر، واجد شرایط بودن این حقوق را توضیح داده است:
تمام پرواز 1500 کیلومتر یا کمتر 2 ساعت یا بیشتر
پروازهای داخلی اتحادیه اروپا بیش از 1500 کیلومتر 3 ساعت یا بیشتر
پروازهای غیر اتحادیه اروپا بین 1500 کیلومتر تا 3500 کیلومتر 3 ساعت یا بیشتر
پروازهای غیر اتحادیه اروپا بیش از 3500 کیلومتر 4 ساعت یا بیشتر
 • ارتقا و کاهش کلاس پرواز: اگر یک پرواز جایگزین براي شما ارائه شد و در کلاس بالاتر از آنچه که رزرو کرده اید بود، شرکت هواپيمايي نمی تواند وجه اضافی از شما دریافت کند. از سوی دیگر، اگر کلاس پرواز جایگزین پایین تر بود، می توانید مبلغی بین 30 تا 75 درصد از مبلغی که در ابتدا پرداخت كرده ايد را پس بگیرید.
 • اطلاع رساني به مسافران: اولين حق شما اين است كه در مورد محتواي قوانینEC 261 از شرکت هواپیمایی خاطی اطلاعات دریافت کنید. هر هواپيمايي بايد اطلاعات مربوط به حقوق مسافران را در معبرهاي مخصوص و جايگاههاي مخصوص ورودي خود در هر فرودگاهي كه در آن كار ميكنند، نمايش دهد.

حقوق مسافران در زمان لغو پروازهای اروپایی

اگر پرواز شما لغو شود و خطوط هوایی حداقل تا 14 روز پیش از پرواز آن را به شما اطلاع ندهد، طبق قوانین EC 261 شما واجد دریافت خسارت هستید. مسافران اتحادیه اروپا حق دریافت 600 یورو برای پروازهای لغو شده را دارند، اما عواملی وجود دارد که تعیین کننده میزان واجد شرایط بودن و جبران خسارت است. ما در این بخش به شما کمک می‌کنیم تا نسبت به جزئیات قوانین در چنین شرایطی آگاه باشید.

چه پرواز هایی در قانون EC 261 تحت پوشش حقوق مسافران قرار می گیرند؟

علاوه بر بیشتر مسیرهای اروپایی که تحت پوشش قانون حقوق مسافران قرار دارند، مناطق دیگری نیز شامل این طرح هستند. (مانند ایسلند، نروژ، سوئیس، گویان فرانسه و مارتینیک، مایوت، گوادلوپ و لارونیون، سنت مارتین، مادیرا و جزایر قناری). همچنین بسیاری از پروازهای بین‌المللی نیز تحت پوشش قانون EC 261 قرار دارند. اگر پرواز شما از یک فرودگاه اروپایی خارج شود، قطعا شامل طرح قرار می‌گیرند. اما اگر مبدا پرواز شما جایی به غیر از کشور اروپایی باشد و مقصد اروپا باشد، شرایط پوشش بستگی به نوع خطوط هوایی دارد. اگر درک این شرایط پیچیده به نظر میرسد، ما در اینجا یک نمودار ساده برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید موقعیت مناسب را درک کنید:

برنامه سفر هواپیمایی اتحادیه اروپا شرکت هواپیمایی غیر اتحادیه اروپا
از داخل اروپا به داخل اروپا  تحت پوشش  تحت پوشش
از داخل اروپا به خارج از اروپا  تحت پوشش  تحت پوشش
از خارج از اروپا به داخل اروپا  تحت پوشش  پوشش داده نشده
از خارج از اروپا به خارج از اروپا  پوشش داده نشده  پوشش داده نشده

ما به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید که آیا شما تحت پوشش این قوانین هستید یا نه.

آیا همیشه لغو پروازها شامل پوشش قانون EC 261میشوند ؟

پروازهایی که لغو آنها تا14‌روز قبل از تاریخ پرواز اعلام شده‌اند، بر اساس این قوانین تحت پوشش قرار ندارند و ادعاهای جبران خسارت در چنین شرایطی واجد بررسی نیست. با اینحال طبق جدول زیر، شرکتهای هواپیمایی می‌توانند از پرداخت هزینه‌ به شما جلوگیری كنند:

14روز هیچ
7تا 13 روز پرواز کانکشن بیش از 2 ساعت قبل و کمتر از 4 ساعت پس از پرواز اصلی
کمتر از 7 روز پرواز کانکشن کمتر از 1 ساعت قبل و کمتر از 2 ساعت پس از پرواز اصلی

همچنین اگر کنسلی به دلیل آنچه که به عنوان “شرایط ویژه یا فروسماژور ” شناخته می‌شود باشد، خطوط هوایی می‌تواند سلب مسئولیت کند. این موارد شامل رعد و برق، اورژانس پزشکی، اعتصابات کارگری، شرایط نامساعد آب و هوایی، محدودیت کنترل ترافیک هوایی، عملکرد نادرست رادار فرودگاه، خرابکاری، نا آرامی‌های سیاسی، اعمال تروریستی و … می باشد.

اما شرایط غیر متعارف باید تحت پوشش این مقررات قرار گیرد. خطوط هوایی اغلب از “مشکلات فنی” یا “شرایط عملیاتی” به عنوان شرایط ویژه یاد می کند. خبر خوب این است که دادگاه عدالت اروپا (ECJ) بارها اعلام کرده است که خطوط هوایی که به عناوین مختلف می‌خواهند از “شرایط ویژه یا فروسماژور ” سوء استفاده کنند، باید بدانند که تحت قوانین EC 261 اجازه اینکار را ندارند.

اگر من پرواز کانکشن (connection) داشته باشم، آیا تمام سفر من واجد شرايط خواهد بود ؟

همانطور که ذکر شد، فاصله زمانی سفر یک عامل مهم در تعیین ميزان مبلغ است. اما اگر سفر شما چند پروازه باشد، احتمال دارد که فقط بخشی از سفر مشمول جبران خسارت باشد. برای مشخص شدن این مطلب، باید ابتدا چندین شرط مورد بررسي قرار گيرد:

 • تمام پرواز یکجا رزرو شده باشد، نه بطور جداگانه.
 • مشكل پرواز باید واجد شرایط قانون EC 261 باشد.

چه اطلاعاتی برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

اگر قصد دارید یک ادعای جبران خسارت تحت قانون EC 261 تهیه کنید، بدانید که گرچه شرکتهای هواپیمایی مشتاق به پرداخت نیستند. اما ممکن است بتوانید برخی از بازپرداختهایتان را از خطوط هوایی بازپس بگیرید. ما به شما کمک می‌کنیم تا  شانس موفقیت شما بيشتر شود، در اینجا ذکر چند نکته مهم است:

هر سندی مربوط به پرواز و هر نوع پرواز جایگزین، مانند بلیط های الکترونیکی و کارت پرواز را نگه دارید.

از پرسنل فرودگاه علت مشکل را جویا شوید.

تهیه چند یادداشت که بیانگر هرگونه اطلاعاتی مبنی بر علت لغو پرواز ازسوی شرکت هواپیمایی است می‌تواند برای ادعای شما مفید باشد.

آیا محدودیت زمانی برای تهیه شکایت‌نامه وجود دارد؟

بر اساس قانون EC 261 محدودیت زمانی جهت تهیه شکایت‌نامه وجود دارد، بنابراین مهم است بدانيد که چه محدودیت هايي برای ادعای شما در نظر گرفته است. این مسئله از یک کشور به كشور ديگر متفاوت است و توسط ستاد شرکت هواپیمایی يا دادگاه مربوط به خطوط هوایی تعیین می شود. مثل هميشه با یک نمودار مفید مطلب را برای شما شفاف مي كنيم:

ایرلند 6 سال سوئیس 2 سال
ایتالیا 26 ماه اتریش 3 سال
لتونی* 2 سال بلژیک 1 سال
لیتوانی 3سال بلغارستان 5 سال
لوکزامبورگ 10 سال کرواسی 3 سال
مالت بدون محدودیت قبرس 6 سال
هلند 2 سال جمهوری چک 3سال
نروژ 3 سال دانمارک 3 سال
لهستان 1 سال انگلستان 6 سال
پرتغال 3 سال فنلاند 3 سال
رومانی 3 سال فرانسه 5 سال
اسلواکی 2 سال آلمان 3سال
اسلوونی 2 سال یونان 5سال
اسپانیا 5 سال مجارستان 5 سال
سوئد 3 سال ایسلند 2 سال

* برای لتونی، در صورتی که شکایتی در مدت 21 روز از تاریخ اختلال صورت گرفته باشد، دوره محدوديت 2 سال است.

آیا حقوق دیگری كه در گروه قوانين EC 261 باشد وجود دارد؟

ما خوشحالیم که شما همچين سوالي پرسيديد؟ ما در زیر چند نكته مهم که تا بحال جزئیات آن گفته نشده است در مورد حقوق مسافران را ذکر کرده‌ایم.

 • حق بازگشت و یا اعطاي سفر دوباره: علاوه بر جبران خسارت كه مربوط به اتلاف وقت شما است، اگر تاخیر شما بیش از پنج ساعت طول بکشد، مسافر می‌تواند هزينه كامل يا بخشي از بلیط یا پرواز بازگشت به مقصد خود را طلب كند.
 • حق تهیه پرواز جایگزین برای رسیدن به مقصد.
 • حق مراقبت: هنگامی که اختلالی در پرواز رخ می‌دهد و منتظريد تا شرکت هواپیمایی مذكور شما را به مقصد برگرداند، شما حق استفاده از حقوقي را داريد كه بستگي به جزئیات پرواز شما دارد. هواپيماي شما بايد در طول تأخیر دسترسی به ارتباطات (از جمله دو تماس تلفنی، فکس و ایمیل) و همچنین غذا و نوشیدنی ها را در اختیار شما قرار دهد. در صورت نیاز به اقامت شبانه روزی، آنها باید برای شما یک اتاق در هتل رزور کنند و رفت و آمد از هتل به فرودگاه و برعکس را ارائه دهند. نمودار زیر، واجد شرایط بودن این حقوق را توضیح داده است:
 • ارتقا و کاهش کلاس پرواز: اگر یک پرواز جایگزین براي شما ارائه شد و در کلاس بالاتر از آنچه که رزرو کرده اید بود، شرکت هواپيمايي نمی تواند وجه اضافی از شما دریافت کند. از سوی دیگر، اگر کلاس پرواز جایگزین پایین تر بود، می توانید مبلغی بین 30 تا 75 درصد از مبلغی که در ابتدا پرداخت كرده ايد را پس بگیرید.
 • اطلاع رساني به مسافران: اولين حقوق مسافران اين است كه در مورد محتواي قوانینEC 261 از شرکت هواپیمایی خاطی اطلاعات دریافت کنید. هر هواپيمايي بايد اطلاعات مربوط به حقوق مسافران را در معبرهاي مخصوص و جايگاههاي مخصوص ورودي خود در هر فرودگاهي كه در آن كار ميكنند، نمايش دهد.

حقوق مسافران در زمان ممانعت از پرواز آنها در پروازهای اروپایی

گاهی پیش میاید که خطوط هوایی به شما اجازه پرواز را نمی‌دهد. در صورتیکه مسافران از پروازهای اتحادیه اروپا منع شده باشند، طبق قوانين EC 261 می توانند تا 600 یورو جبران خسارت دريافت کنند. در این بخش ما به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید که آیا موقعیتی که برای شما پیش آمده است، واجد شرایط دریافت خسارت هست یا خیر

چه پروازهایی در قانون EC 261 تحت پوشش حقوق مسافران قرار می گیرد؟

علاوه بر بیشتر مسیرهای اروپایی که تحت پوشش این قانون قرار دارند، ، مناطق دیگری نیز شامل این طرح هستند. (مانند ایسلند، نروژ، سوئیس، گویان فرانسه و مارتینیک، مایوت، گوادلوپ و لارونیون، سنت مارتین، مادیرا و جزایر قناری). همچنین بسیاری از پروازهای بین‌المللی نیز تحت پوشش قانون حقوق مسافران EC 261 قرار دارند. اگر پرواز شما از یک فرودگاه اروپایی خارج شود، قطعا شامل طرح قرار می‌گیرند. اما اگر مبدا پرواز شما جایی به غیر از کشور اروپایی باشد و مقصد اروپا باشد، شرایط پوشش بستگی به نوع خطوط هوایی دارد. اگر درک این شرایط پیچیده به نظر میرسد، ما در اینجا یک نمودار ساده برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید موقعیت مناسب را درک کنید:

برنامه سفر هواپیمایی اروپا شرکت هواپیمایی غیر اتحادیه اروپا
از اروپا به اروپا تحت پوشش تحت پوشش
از اروپا به خارج از اروپا تحت پوشش تحت پوشش
از خارج از اروپا به اروپا تحت پوشش پوشش داده نمی‌شود
از خارج از اروپا به خارج از اروپا پوشش داده نمی‌شود پوشش داده نمی‌شود

ما به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید که آیا شما تحت پوشش این قوانین هستید یا نه.

آیا همیشه شرایطی که در آن از سوار شدن به هواپیما ممانعت می‌شود، تحت پوشش هستند؟

فقط ممانعت از پروازهايي كه غیرداوطلبانه هستند تحت پوشش قوانین EC 261 هستند. به این معنی که اگر داوطلب شوید صندلی خود را در عوض هزینه بازپرداخت، پرواز جایگزین یا سایر مزایا پس دهيد، دیگر شرایط دریافت خسارت را ندارید. از سویی، در شرایطی چون دير به جريان انداختن مراحل اداري در فرودگاه، نداشتن اسناد مناسب (مانند پاسپورت) و یا داشتن یک مشكل امنیتي، بهداشتي و ايمني، خطوط هواپیمایی این اجازه را دارند که از سوار کردن شما به هواپیما جلوگیری نمایند.

زمانی که از سوار شدن به هواپیما ممانعت می‌شود، چه مقدار خسارت می‌توانم دريافت كنم ؟

در چنین موقعیتی و درصورت واجد شرایط بودن، مبلغ جبران خسارت به سه عامل بستگی دارد: فاصله سفر – آیا پرواز در داخل اتحادیه اروپا است یا خیر – مدت زمان تأخیر (همانطور كه قبلا گفتیم، تنها تاخیرهاي بیشتر از 3 ساعت پوشش داده می شود).

برای روشن شدن شرایط، نمودار زير را ببينيد:

فاصله
یورو 250 تمام پروازها ( 1500 کیلومتر یا کمتر)
400 یورو پروازهای داخلی اتحادیه اروپا (بیش از 1500 کیلومتر)
400 یورو پروازهای غیر اتحادیه اروپا (بین 1500 کیلومتر تا 3500 کیلومتر)
600 یورو پروازهای غیر اتحادیه اروپا (بیش از 3500 کیلومتر)

جالب است بدانید که اگر از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت شود بلافاصله جبران خسارت باید در فرودگاه انجام می شود و این علاوه بر حق داشتن پرواز مجدد به مقصد است.

اگر من پرواز کانکشن (connection) داشته باشم، آیا تمام سفر من واجد شرايط خواهد بود ؟

همانطور که ذکر شد، فاصله زمانی سفر یک عامل مهم در تعیین ميزان مبلغ است. اما اگر سفر شما چند پروازه باشد، احتمال دارد که فقط بخشی از سفر مشمول جبران خسارت باشد. برای مشخص شدن این مطلب، باید ابتدا چندین شرط مورد بررسي قرار گيرد:

تمام پرواز یکجا رزرو شده باشد، نه بطور جداگانه.

مشكل پرواز باید واجد شرایط قانون EC 261 باشد.

چه اطلاعاتی برای تنظیم شکایت نامه باید تهیه کنم؟

اگر قصد دارید یک ادعای جبران خسارت تحت قانون EC 261 تهیه کنید، بدانید که گرچه شرکتهای هواپیمایی مشتاق به پرداخت نیستند. اما ممکن است بتوانید برخی از بازپرداختهایتان را از خطوط هوایی بازپس بگیرید. ما به شما کمک می‌کنیم تا  شانس موفقیت شما بيشتر شود، در اینجا ذکر چند نکته مهم است:

هر سندی مربوط به پرواز و هر نوع پرواز جایگزین، مانند بلیط های الکترونیکی و کارت پرواز را نگه دارید.

از پرسنل فرودگاه علت مشکل را جویا شوید.

تهیه چند یادداشت درخصوص مشکلات ایجاد شده، مانند ساعت نهایی رسیدن به مقصد. هر شکل از اطلاعاتی که بتوانید تهیه کنید( مانند عکس یا صحبت با مسئولین هواپیما)، ممکن است برای تهیه شکایت نامه مفید باشد.

آیا محدودیت زمانی برای تهیه شکایت‌نامه وجود دارد؟

بر اساس قانون EC 261 محدودیت زمانی جهت تهیه شکایت‌نامه وجود دارد، بنابراین مهم است بدانيد که چه محدودیت هايي برای ادعای شما در نظر گرفته است. این مسئله از یک کشور به كشور ديگر متفاوت است و توسط ستاد شرکت هواپیمایی يا دادگاه مربوط به خطوط هوایی تعیین می شود. مثل هميشه با یک نمودار مفید مطلب را برای شما شفاف مي كنيم:

ایرلند 6 سال سوئیس 2 سال
ایتالیا 26 ماه اتریش 3 سال
لتونی* 2 سال بلژیک 1 سال
لیتوانی 3سال بلغارستان 5 سال
لوکزامبورگ 10 سال کرواسی 3 سال
مالت بدون محدودیت قبرس 6 سال
هلند 2 سال جمهوری چک 3سال
نروژ 3 سال دانمارک 3 سال
لهستان 1 سال انگلستان 6 سال
پرتغال 3 سال فنلاند 3 سال
رومانی 3 سال فرانسه 5 سال
اسلواکی 2 سال آلمان 3سال
اسلوونی 2 سال یونان 5سال
اسپانیا 5 سال مجارستان 5 سال
سوئد 3 سال ایسلند 2 سال

* برای لتونی، در صورتی که شکایتی در مدت 21 روز از تاریخ اختلال صورت گرفته باشد، دوره محدوديت 2 سال است.

آیا حقوق مسافران دیگری كه در گروه قوانين EC 261 باشد وجود دارد؟

ما خوشحالیم که شما همچين سوالي پرسيديد؟ ما در زیر چند نكته مهم که تا بحال جزئیات آن گفته نشده است را ذکر کرده‌ایم.

 • حق بازگشت و یا اعطاي سفر دوباره: علاوه بر جبران خسارت كه مربوط به اتلاف وقت شما است، مسافر می‌تواند هزينه كامل بلیط یا پرواز بازگشت به مقصد خود را طلب كند.
 • حق مراقبت: هنگامی که اختلالی در پرواز رخ می‌دهد و منتظريد تا شرکت هواپیمایی مذكور شما را به مقصد برگرداند، شما حق استفاده از حقوقي را داريد كه بستگي به جزئیات پرواز شما دارد. هواپيماي شما بايد در طول تأخیر دسترسی به ارتباطات (از جمله دو تماس تلفنی، فکس و ایمیل) و همچنین غذا و نوشیدنی ها را در اختیار شما قرار دهد. در صورت نیاز به اقامت شبانه روزی، آنها باید برای شما یک اتاق در هتل رزور کنند و رفت و آمد از هتل به فرودگاه و برعکس را ارائه دهند. نمودار زیر، واجد شرایط بودن این حقوق را توضیح داده است:
تمام پرواز 1500 کیلومتر یا کمتر 2 ساعت یا بیشتر
پروازهای داخلی اتحادیه اروپا بیش از 1500 کیلومتر 3 ساعت یا بیشتر
پروازهای غیر اتحادیه اروپا بین 1500 کیلومتر تا 3500 کیلومتر 3 ساعت یا بیشتر
پروازهای غیر اتحادیه اروپا بیش از 3500 کیلومتر 4 ساعت یا بیشتر
 • ارتقا و کاهش رتبه: اگر یک پرواز جایگزین براي شما ارائه شد و در کلاس بالاتر از آنچه که رزرو کرده اید بود، شرکت هواپيمايي نمی تواند وجه اضافی از شما دریافت کند. از سوی دیگر، اگر کلاس پرواز جایگزین پایین تر بود، می توانید مبلغی بین 30 تا 75 درصد از مبلغی که در ابتدا پرداخت كرده ايد را پس بگیرید.
 • اطلاع رساني به مسافران: اولين حقوق مسافران هوایی اين است كه در مورد محتواي قوانینEC 261 از شرکت هواپیمایی خاطی اطلاعات دریافت کنید. هر هواپيمايي بايد اطلاعات مربوط به حقوق مسافران هوایی را در معبرهاي مخصوص و جايگاههاي مخصوص ورودي خود در هر فرودگاهي كه در آن كار ميكنند، نمايش دهد.