قوانین عجیب مسافرت با هواپیما

چه دلایلی پشت قوانین عجیب مسافرت با هواپیما وجود دارد؟

1- میز جلوی صندلی خود را در زمان پرواز و فرود ببندید

احتمالا تا حالا اين سوال براي شما بوجود آمده است، كه چرا در هنگام پرواز و هنگام فرود آمدن هواپيما از مسافران خواسته مي شود ميز جلوي صندلي خود را ببندند و يا از بسته بودن ميز جلوي صندليشان اطمينان حاصل كنند.

بايد بگوييم فرود و پرواز دو مرحله حساس در طول پرواز هستند. در گزارش سال 2017 شرکت بویئنگ، 61 درصد حوادث مرگبار بین سال‌های 2007 تا 2016 در هنگام بلند شدن و یا فرود آمدن هواپیما رخ داده‌اند. بستن میزها مسیر شما را برای خروج اضطراری باز می‌گذارد.

2-وسایل الکترونیکی باید در طول پرواز در حالت هواپیما باشند

از 31 اکتبر 2013 ، اداره ی هواپیمایی دولت فدرال (FAA) استفاده از موبایل و تبلت را در طول پرواز مجاز اعلام کرده است. البته همچنان نمی توان با تلفن همراه تماس گرفت و یا پیام فرستاد.

دلیل این امر احتمال ایجاد اختلال در سیستم رهیاب هواپیما توسط سیگنال‌های تلفن همراه است. با وجود اینکه شواهدی کمی این امر را تایید می‌کنند، همچنان شرکت‌های هواپیمایی و FAA سرسختانه پشت این قانون ایستاده‌اند.

طبق گفته پتریک اسمیت (Patrick Smith)، خلبان آمریکایی، ” تا به امروز موردی قطعی تایید نشده است که فرکانس تلفن‌های موبایل، در عملکرد هواپیما خدشه وارد کرده باشد.”

3-فقط بزرگسالانی که از نظر جسمی سالم هستند، می‌توانند کنار درهای خروج اضطراری بنشینند

صندلی‌های نزدیک درهای خروج اضطراری بیشترین فضای باز را در جلوی خود دارند و از نظر جاي پا و راحتي صندلي مناسبي براي مسافران محسوب مي شود. این راحتی با خود مسئولیت بزرگی نیز به همراه دارد، مسافری که آنجا می نشیند موظف است در مواقع اضطراری به بقیه مسافران برای خروج از درها کمک کند.

همچنین هر مسافری نمی تواند آن صندلی‌ها را انتخاب کند، سران اودایاکمور ( Saran Udayakamur) مأمور امنیت خطوط هواپیمایی می‌گوید، “فقط افراد سالم می‌توانند این صندلی‌ها را اشغال کنند، آن‌ها باید دستورالعمل‌های خروج اضطراری را مطالعه کنند تا در موقعیت‌های بحرانی به خدمه پرواز کمک کنند.”

والدینی که فرزند خردسال همراه خود دارند، کودکان زیر 15 سال، افراد سالمند و افراد دارای معلولیت جسمی، برخی از مسافرانی هستند که نمی‌توانند در این صندلی‌ها بنشینند.

قوانین عجیب مسافرت با هواپیما

4-قانون حمل مایعات در هواپیما

برای بسیاری از مسافران محدودیت حمل مایعات فقط بار اضافه‌ای بر دوششان است. برای حمل مایعات در کیف دستی دو شرط باید رعایت شود:بطری باید حداکثر 100 میلی‌لیتر باشد.
بتوان آن را داخل کیسه شفافی قرار داد. ( به حجم حداکثر 1 کواتر= 946 میلی‌لیتر)

این قانون در ماه اوت سال 2006 تصویب شد، درست پس از اینکه انگلستان از نقشه‌ی تروریستی‌ای سخن گفت که در آن متهمان قصد داشتن جهت منفجر كردن هواپیمایی که انگلیس را به قصد آمریکا شمالی ترک می‌کرد، مایع منفجره‌‌ای درون قوطی‌های نوشابه وارد هواپیما کنند. پس از این اتفاق آزمایش‌های بسیاری انجام شد تا میزان مجاز مایعات و ژل‌ها داخل کابین هواپیما تعیین شود.

5-هنگام پرواز و فرود هواپيما کرکره‌های خود را باز نگه دارید

پنجره‌های بدون کرکره هواپیما به شما اجازه می‌دهد منظره‌ی شگفت‌انگیز بیرون را ببینید. ولی مهمتر از آن چيزي است كه امنیت شما را تامین می‌کند. وقتی کرکره ها بالا هستند، چشم شما با نور اطراف تنظیم می‌شود.

در شرایط اضطراری به ویژه در مواقعی که چراغ‌های کابین خاموش می‌شوند، این انطباق چشم با نور طبیعی بسیار اهمیت دارد. طبق گفته‌ی اودایاکمور، ” خدمه از طریق پنجره‌ها شرایط بیرون را می‌سنجند و برای تخلیه‌ی ‌کابین برنامه‌ریزی می‌کنند.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که خطر یک طرف هواپیما است، وقتي كركره بابا باشد خدمه هواپيما به محض رويت خطر، مسافران را به در مخالف راهنمایی می‌کنند.”

6- صندلی خود را در پرواز و فرود به حالت اولیه برگردانید

وضعیت نامناسب صندلی، به حالت خوابيده باعث ایجاد مانعي بر سر راه مسافر پشتی مي شود، سرعت تخیله کابین را پایین می‌آورد. مسافران باید با سریع‌ترین و امن‌ترین شیوه ممکن کابین را ترک کنند. طبق ضوابط FAA زمان ایده‌آل تخلیه 90 ثانیه است.

همچنین هر چقدر بدن شما خوابیده‌تر باشد، کندتر و سخت‌تر می‌توانید بدن خود را در پوزیشن اضطراری قرار دهید. بنابراين براساس قوانين مسافران بايد صندلي هاي خود را در هنگام پرواز و فرود آمدن هواپيما به حالت اوليه كه همان نود درجه است درآورند.

7- وسایل خود را زیر صندلی یا بالای سر خود قرار دهید

به مهمانداران گوش دهید و وسایل خود را زیر صندلی و یا بالای سر بگذارید. کیف روی پاهایتان می‌تواند در مواقع اضطراری جانتان را به خطر بیاندازد.

8- چراغ ها در پرواز و فرود خاموش می‌شوند

مانند بالا بردن کرکره‌های پنجره، اهمیت خاموش کردن چراغ‌های کابین در پرواز و فرود، در انطباق چشم با نور طبیعی است. در این حالت اگر مجبور به خروج اضطراری شدید، چشم شما در محیط طبیعی می‌تواند اطراف خود را تشخیص دهد.
علاوه بر این اگر چشم به تاریکی عادت کرده باشد، در شرایطی که هوای کابین پر از دود است، به راحتي می‌توانید چراغ‌های اضطراری راهرو را ببینید و خود را به نزدیک‌ترین خروج برسانید.

9- کامپیوترهای شخصی هنگام بازرسی فرودگاه باید از کیف دستی خارج شوند

از آنجايي كه لپ‌تاپ‌ها، مکان مناسب دیگری برای پنهان کردن مواد منفجره هستند. هنگامی که لپ‌تاپ را از کیف خود خارج می‌کنید و داخل سبد جداگانه‌ای می‌گذارید، ماموران امنیتی فرودگاه می توانند درون لپتاپ را به وضوح ببیند و اگر مورد مشکوکی پیدا کردند آن را دقیق‌تر بازرسی کنند.

علاوه‌بر این بقیه‌ی محتویات کیف شما نیز با وضوح بیشتری دیده می‌شود بدون آنکه لپتاپ مانعی در مقابل اشعه‌ی ایکس ری باشد.

برگرفته از مقاله منتشر شده در مجله ریدرز داجست نوشته اشلی لوویس

درصورت داشتن سوال و نیاز به کمک در ضمینه احقاق حقوق از دست رفته مسافران در پرواز های هواپیمایی میتوانید با مشاوران وبسایت خسارتگیر ارتباط برقرار نمایید.

آموزشی

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمجا ماندن از پروازدیر رسیدن به پروازسازمان هواپیمایی کشوریقوانین هواپیمایی جهانیقوانین هواپیمایی کشورینکات سفر با هواپیمانکات مهم در پرواز با هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *