كابين هاي داخلي هواپيما

جايزه كابين كريستالي هر ساله به طراحي هاي جديد و منحصر به فرد كابين هاي داخلي هواپيما ها تعلق مي گيرد.

در اين مقاله خسارتگير تصميم دارد، تعدادي از اين طراحيهاي متفاوت و خلاق را به شما معرفي كند، بعضي از اين طراحي ها آنقدر عجيب و خاص هستند كه ممكن است دور از ذهن و غير واقعي  به نظر برسند. اين نشان دهنده تحولي عظيم در طراحي كابين داخلي هواپيماها است.

خسارتگير شما را به مطالعه اين مقاله جذاب و متفاوت دعوت مي كند:

بيش از صد طراحي داخلي كابين هواپيما توسط ايده پردازان و طراحان خلاق توسط دبيرخانه اين كنفرانس دريافت شد و ما در اينجا قصد داريم طرحهايي را كه توسط هواپيمايي معتبر مانند ايرباس و بوئنگ قابل اجرا به نظر مي رسند، را به شما معرفي كنيم. طرحهاي برگزينده اي كه در اينجا به شما معرفي مي كنيم، طرحهايي هستند كه در نمايشگاه طراحي داخلي هواپيماهاي مسافربري در مارچ 2020 حدودا در سه ماه آينده در هامبورگ آلمان در دو بخش ارائه خواهد شد.

بخش اول، شامل ايده ها و طراحي هاي مرتبط با سرگرمي و ارتباط بين مسافران هستند و بخش دوم، مربوط به ايده هاي طراحي تخيلي كابين هاي هواپيما خواهد بود.

طراحي نشستن مسافران

 

 

ايده هاي هيجان انگيز كابين هاي داخلي هواپيما :

اين طرح توسط گروه مهندسي هنكل ارائه شده است شيوه اي است جهت ارتباط بهتر بين مسافران كه تحت عنوان سالن آزاد طراحي شده است اين طرح باعث ايجاد ارتباط بيشتر در بين مسافران اكونومي مي شود.

در سالهاي اخير بخش داغ و مورد توجه در صنعت كابين هاي داخلي هواپيما، ايده هايي جهت تغيير جدي در ساختار طراحي صندلي هاي كلاس اكونومي هستند

اين طراحي ها از يك سو در جهت آرامش و راحتي مسافران حائز اهميت هستند و از سوي ديگر در جهت استفاده حداكثري از فضاي هواپيما و طراحي صندلي هاي نيمه ايستاده و ايستاده با ظرفيت بالاي مسافران و به حالت اتوبوسي است.

موضوع ديگري كه ذهن طراحان كابين داخلي را به خود مشغول كرده است سوالاتي، نظير اين كه چطور مي توان در كلاسهاي ارزان قيمت و اكونومي فضايي را ايجاد كرد تا مسافر راحت تر بخوابد.

علت ايجاد شرايط براي خواب راحت مسافران حتي مسافراني كه صندلي هاي ارزان قيمت مي خرند وجود پروازهاي فوق العاده طولاني مدت بود، مانند پرواز لندن به سيدني كه معروف به پرواز با دو طلوع خورشيد است  و يكي از نيازهاي مهم مسافر، در طول مسير، داشتن شرايط و امكاناتي براي استراحت است.

توجه شما را جلب مي كنيم به ليستي از كريستا كابين  Crystal Cabin جهت حل مشكلات سفر در پروازهاي اكونومي و ارزان قيمت:

1-مدل فلكس لانچ  (Flex lounge)كه توسط گروه مهندسي هيديكل (Heinkel Group) ارائه شده است اين امكان را مي دهد كه در شرايط بعد از تيك آف، مسافران بتوانند به راحتي جهت صندلي ها را عوض بكنند، به گونه اي كه مسافران دو رديف دقيقا مقابل هم قرار بگيرند و بتوانند در طي مسير با هم صحبت كنند و راحت تر با هم ارتباط برقرار كنند و اوقات خود را بهتر بگذرانند. تقريبا شبيه چيدمان صندليهاي قطار، اين پيشنهاد بيشتر براي دوستان، خانواده ها و همكاران مناسب و كاربردي است.

2- طراحي شركت آدينت (Adinet)، صندلي هاي هواپيما را بگونه اي طراحي كرده اند كه بتوانند سه صندلي به گونه اي كشيده شود و تبديل به يك مبل راحتي بشود تا يك خانواده سه نفره بتوانند به راحتي در كنار هم بخوابند.

3-شركت كولين ايرو اسپيس (Collins Aerospace) طرحي را ارائه كرده است، جهت راحتي مهمانداران هواپيما كه بتوانند در زمان اوقات فراغتشان در پرواز استراحت كنند و پاهايشان را دراز كنند.

 

 

4-شركت KLM شركت هواپيمايي هلندي  با همكاري شركت دلف (Delft)، مدلي را طراحي كرده است كه سه صندلي كنار هم به تخت سه طبقه تبديل شود تا از فضاي كابين استفاده بهينه اي شود و شرايط مناسبي جهت استراحت مسافران مهيا شود.

 

 

 

5-شركت كيارا كيافورت(Ciara Crawfort) براي افراد معلول و افرادي كه از ويلچر استفاده مي كنند، طرحي را ارائه كرده اين افراد بتوانند مستقيما با ويلچرهايشان و بدون جابجا شدن وارد هواپيما بشوند و يك صندلي را به خود اختصاص دهند. در واقع ويلچر به راحتي در صندلي فيكس مي شود.

6- شركت اير باس، نوع جديد صندلي طراحي كرده است، به نام ويژن 2030، علاوه براينكه راحتي هاي ويژه اي را در حالتهاي نشته و خوابيده ايجاد مي كند، امكانات جديد و جالبي جهت ارتباط با دنياي مجازي را براي مسافران بوجود آورده است.همچنين يك طراحي ساده با چراغ هاي سبز و قرمز براي فضاي چمدانهاي كابيني بالا سر مسافر انجام داده است كه ديگر لازم نيست مسافر جهت اطلاع از پر و خالي بودن فضاي داخل باكس آنها را باز كند، با ديدن رنگ چراغ ها مي تواند از موقعيت آنها مطلع شود، چراغ سبز به معناي خالي بودن و چراغ قرمز به معناي پر بودن فضاي داخل باكس چمدان مي باشد.

-موضوع ديگري كه فكر مدير عامل شركت ايرباس را به خود مشغول كرده است ايجاد بستر مناسب جهت گسترش ارتباطات در حين پرواز براي مسافران است كه امروزه  بعنوان يك نياز، قلمداد مي شود.

 

 

 

يك مشكل ديگري كه توجه كارشناسان را به خود جلب كرده است استفاده از ظروف پلاستيكي و يكبار مصرف در هواپيما است كه براي حفظ محيط زيست مناسب نيست.

جهت حل اين مشكل شركت پريسمان گود(Priestman goode) ظروفي را معرفي كرده است، به نام Zero و يا صفر، كه در ساخت اين ظروف از هيچ نوع پلاستيكي استفاده نشده است و از مواد قابل تجزيه در طبيعت استفاده مي شود.

-موضوع و طرح جذاب ديگري كه مورد توجه برگزار كنندگان جشنواره كريستال كابين قرار گرفت و مورد استقبال سازندگان هواپيماها قرار گرفت، استفاده از آبهايي است  كه مسافران جهت شستشوي دستشان از آن استفاده كرده اند و جمع آوري اين آب و استفاده مجدد از آن جهت سيفون توالت و شستشوي توالت استفاده شود. اين اقدام علاوه بر اينكه باعث صرفه جويي در مصرف آب مي شود، منجر به حمل آب كمتري توسط هواپيما، و سبكتر بودن آن مي شود، در نتيجه هواپيما سوخت كمتري را هم مصرف مي كند.

 

اخبار

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمتاخیر پروازجا ماندن از پروازحقوق مسافردیر رسیدن به پروازشكايت از شركتهاي هواپيماييكنسل شدن پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *