حوادث سقوط هواپیما

حوادث سقوط هواپیما


در طول تاریخ حمل و نقل هوایی، حوادث سقوط هواپیما  بسیاری پیش آمده است، که یا تصادفی بوده اند و یا به طوری عمدی ایجاد شده اند، در اینجا لیستی تهیه شده است از هواپیماهایی که به دلیل بمب گذاری های تروریستی و یا حملات موشکی و یا به دلیل حوادث جنگ  سقوط کرده و از بین رفته اند:

سقوط هواپيماهاي دهه 1930

سقوط هواپيماهاي دهه 1940

سقوط هواپيماهاي دهه 1950

سقوط هواپيماهاي دهه 1960

سقوط هواپيماهاي دهه 1970

سقوط هواپيماهاي دهه 1980

سقوط هواپيماهاي دهه 1990

سقوط هواپيماهاي دهه 2000

سقوط هواپيماهاي دهه 2010

سقوط هواپيماهاي دهه 2020

دهه 1930

حادثه Kweilin

این حادثه در 24 اوت 1938، در زمان جنگ جهانی چین و ژاپن رخ داد. عده اي معتقدند که این، اولین هواپیمایی مسافربری بوده، که مورد حمله قرار گرفته است.در اين حادثه، هواپیمای ملی چین با حمل 18 مسافر و خدمه، توسط هواپیمایی ژاپن در خاک چین (شمال هنگ کنگ)  مورد اصابت قرار گرفت.

خلبان اين پرواز سعي كرد، برای نجات هواپيما فرود اضطراري داشته باشد كه متاسفانه اين فرود موفقيت آميز نبود و هواپيما روی آب فرود آمد و غرق شد. در این حادثه 15 نفر کشته شدند، خلبان آمریکایی هاوول وودز و دو نفر  دیگر زنده ماندند. در میان این کشته شدگان سه شخصیت برجسته چینی وجود داشتند.

بعدها گفته شد که این حادثه یک اقدام تروریستی برای کشتن تنها پسر رئیس جمهور چین بود. اما وی این پرواز را از دست داد و زنده ماند.این هواپیما مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت و دوباره در سال 1940 دچار یک حادثه تیراندازی شد.

دهه 1940

Kaleva OH-ALL– حادثه سقوط هواپیما مسافربری

در 14 ژوئن 1940 هواپيمايي فنلاندي، توسط دو بمب از طرف اتحادیه جماهیر شوروی مورد اصابت قرار گرفت و منجر به سقوط هواپیما شد.

این حادثه در زمان صلح موقت بین فندلاند و اتحاد جماهیر شوروی به وقوع پیوست. در اثر برخود بمب به هواپیما، هواپیما آتش گرفت و باعث سقوط هواپیما در شمال شرقی دریای کری شد این هواپيما حامل هفت مسافر و دو خدمه بود که همگي در این سقوط، جان باختند.

-حادثه هواپيماي Chungking

29 اکتبر 1940 هواپیمای چونگ کینگ، توسط مبارزان ژاپنی مورد اصابت قرار گرفت و هواپيما آتش گرفت. در این حادثه 4 نفر کشته شدند، از جمله یک خلبان آمریکایی به نام والترفاکس کنت و یک معمار چینی به نام چانگ کان کین.

– حادثه 1942  QANTAS SHORT EMPIRE

هواپیمایی کره ای که در 30 ژانویه 1942 توسط هواپیمای ژاپنی مورد اصابت قرار گرفت و سقوط کرد. در این حادثه 13 سرنشین هواپیما کشته شدند، کاپیتان ابوری کچ به همراه یک خدمه و سه مسافر شنا کردند و توانستند جان خود را نجات دهند.

-تيراندازي KNILM PK-AFV

هواپیمای هلندی که درسال 1942، زمان حمله آلمان به هلند سقوط کرد. این هواپیما در سه مارس 1940، توسط کاپیتان معروف هلندی ایوان اسمیرنوف هدايت مي شد، كه با سه هواپیمای جنگنده ژاپنی میتسوبیشی مورد حمله قرار گرفت. در این اتفاق موتور هواپیما آتش گرفت و مهندس پرواز و سه مسافر که یکی از این مسافرها نوزاد بود کشته شدند.

کاپیتان اسمیرنوف در این پرواز یک محموله ای از الماس در اختیار داشت که حدودا ارزش 000،150 تا 000،300 پوندی داشت که کل این محموله در این حادثه از بین رفت .

-حادثه پرواز BOAC Flight 777

این پرواز یک هواپیمای غیر نظامی شرکت هواپیمایی بریتانیا بود، که در تاریخ 1 ژوئن 1943 از فرودگاه لیسبون پرتغال بلند شد و در بریستول در نزدیکی انگلستان توسط 8 بمب افکن جنگنده آلمانی مورد حمله قرار گرفت. این حادثه منجر به کشته شدن تمامی سرنشینان هواپیما شد، از جمله یک بازیگر انگلیسی به نام لسلی هوارد در بین قربانیان بود.

-حادثه AB Aerotransport SE-BAG Gripen

اين حادثه در 22 اکتبر 1943 اتفاق افتاد و هواپيماي داگلاس،  توسط یک جنگنده بمب افکن آلماني در ساحل جزیره هولی در سوئد مورد حمله قرار گرفت. این هواپیما یک هواپیمای مسافربری بود در حال پرواز از آبردین به استکهلم بود، که در این حادثه سقوط کرد. این پرواز 15 سرنشین داشت، که فقط دو نفر جان سالم به در بردند، مهندس پرواز و یک مسافر، که نجاتگران توانستند این دو نفر را سالم از عقب هواپیما به بیرون بکشند.

دهه 1950:

-حادثه Cathay pacific VR-HEU

اين پرواز كه يك هواپيماي داگلاس DC-4 بود، در 23 ژانویه سال 1954 در حالی که در مسیر بانکوک به هنگ کنگ درحركت بود، توسط جنگنده نیروی هوایی ارتش لاوچکین، در ساحل جزیره هاینان تیرباران شد.در اين حادثه 10 نفر كشته شدند.

-حادثه EL AL FLIGHT 402

این پرواز یک هواپیمای مسافربری بود که در تاریخ 27 ژوئیه 1955  از وین در اتریش به مقصد آویو در اسرائیل  در حرکت بود، که توسط دو جنگنده جت بلغاری مورد حمله قرار گرفت و در مرز یونان سقوط کرد و به زمین خورد و همه سرنشینان هواپیما که شامل 51 مسافر و 7 خدمه بودند در گذشتند.

دهه 1960

-حوادث سقوط هواپیما United Nations 

سال 1960 سقوط هواپیمای سازمان ملل اتفاق افتاد، این هواپیما حامل دبیرکل سازمان ملل متحد و 15 نفر دیگر بود که در رودسیای شمالی منفجر شد. علت سقوط رسما با خطای خلبان شناخته شد. اما تحقیقات و شواهد منتشر شده در سال 2014 نشان داد که هواپیما توسط یک خلبان بلژیکی مورد اصابت قرار گرفته است .

-حادثه پرواز ایرفلوت 902

پرواز ایرفلوت روسی در یک پرواز داخلی از مبدا Khabarovsk به مقصد مسکو در 30 ژوئن 1962 در پرواز بوده است كه سقوط مي كند و در 28 کیلومتری شرق فرودگاه کراسنویارسک در زمینی مسطح پیدا شد. با بررسی های دقيق هواپیما، سوراخ بدنه کابین هواپیما و علائم آتش سوزی بدنه هواپیما مشخص شد، که هواپیما در اثر اصابت موشک ضد هوایی سقوط کرده است.

دهه 1970

-حادثه سقوط پرواز 114 هواپیمای لیبی عرب

این پرواز یک پرواز از طرابلس به قاهره بود. هواپیمای بوئینگ در 21 فوریه 1973 ساعت 10:30 طرابلس را ترک کرد اما به دلیل بدی آب و هوا و خرابی تجهیزات، ساعت 13:44 در شمال مصر گم شد و وارد اسرائیل شد و در شبه جزیره سینا توسط دو جنگده اسرائیلی شناسایی شد و وقتی از فرودآمدن امتناع کرد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. این هواپیما 113 سرنشین داشت که تنها 5 نفر از جمله خلبان، جان سالم به در بردند.

 -حادثه پرواز Malev 240 

این پرواز از فرودگاه بین المللی بوداپست به مقصد فرودگاه بین المللی بیروت در تاریخ 30 سپتامبر 1975 در حال پرواز بود، كه در ساحل دریای مدیترانه (لبنان) سقوط کرد و 50 مسافر و 10 خدمه آن کشته شدند. تاکنون هیچ تحقیق رسمی در مورد این اتفاق صورت نگرفته است. گفته می شود که این هواپیما به دلیل جنگ داخلی لبنان با ضرب گلوله سقوط کرده است.

-حادثه پرواز 902 هواپیمای کره اي

این هواپیما کره ای، هواپیمای غیر نظامی بوئینگ 707 بود، که توسط جنگنده های شوروی در 20 آوریل1978 مورد اصابت گلوله قرار گرفت. در این حادثه دو مسافر جان باختند و 107 مسافر جان سالم به در بردند.

-حادثه سقوط پرواز 825 هواپیمای Rhodesia

این پرواز در 3 سپتامبر 1978 توسط چریکیهای ارتش انقلابی خلق زیمباوه، هدف موشک قرار گرفته شد. از 56 سرنشینی که این پرواز داشت 18 نفر جان خود را از دست دادند و 10 نفر از بازماندگان هم توسط چریکی ها، در محل سقوط قتل عام شدند.

-حادثه سقوط پرواز 827 رودزیا

این پرواز 12 فوریه 1979 در شرایط مشابه 5 ماه قبل مورد اصابت موشک چریکی ها قرار گرفت. متاسفانه از 59 نفر سرنشینان این پرواز هیچ کس زنده نماند.

دهه 1980

 

 

 

هواپيما در موزه

 

 

-حادثه پرواز 870 هواپيمايي Itavia

در تاریخ 27 ژوئن 1980 هواپیمای ساخت کارخانه داگلاس در دریا نزدیک جریره اوستیکا در ایتالیا سقوط کرد و تمام سرنشینانش، که 81 نفر بودند در این حادثه جان باختند. علت این حادثه مدتها مورد بحث بوده است، تا اینکه در 23 ژانویه 2013 دادگاه عالی ایتالیا حکم داد که شواهد و مدارک روشنی وجود دارد،  مبنی بر سقوط هواپیما به علت اصابت موشک، اما هنوز کسی مسئولیت این سانحه را به عهده نگرفته است و عاملان مشخص نشده اند. در حال حاضر بقاياي اين هواپيما در موزه يادبود Ustica ، بلونيا، ايتاليا نگهداري مي شود.

-حادثه پرواز 007 هواپيماي كره اي

هواپیما بوئینگ 747 پرواز 007 شرکت هواپیمایی ملی کره جنوبی، در یکم سپتامبر 1983 میلادی در حال پرواز از نیویورک به سئول بود، که توسط دو فروند جنگنده نیروی هوایی شوروی مورد اصابت قرار گرفت و 269 مسافر و خدمه آن کشته شدند.

این پرواز با 240 مسافر 29 خدمه در ساعت 23:50 روز 31 اوت، فرودگاه جان اف کندی  نیویورک را به مقصد سئول ترک کرد، در مسیر چرخش هواپيما به سمت غرب بیش از مقدار معین شده بود و هواپیما به سمت آسمان شوروی منحرف شد و به دلیل اختلال در سیستم دستگاه ناوبری خلبان و مرکز کنترل ترافیک هوایی، از ورود هواپیما به حریم هوایی شوروی بی اطلاع ماند و پس از یک ساعت پرواز در آسمان شوروی، نیروی هوایی این کشور دوفروند هواپیما جنگنده را برای شناسایی هواپیما به پرواز درآورد.

این دو هواپیما به هواپیمای مسافربری نزدیک شدند و به خلبان اخطار دادند و با شلیک مسلسل به هواپیما، سعی کردند توجه خلبان هواپیمای کره ای را جلب کنند، که خالبان عکس العملی نشان نداد.

خلبان پس از تماس با برج مراقبت توکیو جهت صرفه جویی در مصرف سوخت، اقدام به کاهش سرعت و افزایش ارتفاع کرد ، این اقدام خلبان، از نظر شوروی عملی تحریک آمیز در منطقه ي ممنوعه شوروی به حساب مي آمد و دلایل کافی برای تهدید بود.

شوروی با شلیک دو موشک به سمت هواپیما باعث انفجار،سقوط و در نهایت کشته شدن تمامی سرنشین های آن شد.

-حادثه Polar3

در 24 فوریه 1985 هواپیمای قطبی3، یک هواپیمایی تحقیقاتی با سه خدمه از موسسه آلفرد وگنر برمرهافن، آلمان غربی توسط چریکی ها منفجر شد و سه سرنشین هواپیما کشته شدند. این هواپیما در حال بازگشت از قطب جنوب بود تا به جزایر قناری برسند.

-حادثه شرکت هواپیمایی افغانستان Antonov An-26

در 4 سپتامبر1985، در زمان جنگ اتحاد جماهیر شوروی و افغانستان یک فروند هواپیمای افغان توسط یک موشک هوایی در نزدیکی قندهار مورد اصابت گلوله قرار گرفت. این هواپيما دارای 47 مسافر و 5 خدمه بود که همگی در این حادثه جان باختند.

-حادثه شرکت هواپیمایی باختر افغانستان

در 11 ژوئن سال 1987 هواپیمای افغانستان توسط یک موشک در نزدیک Khost مورد اصابت قرار گرفت، این هواپیما در حال پرواز از قندهار به کابل بود.

-حادثه هواپيمايي آنگولا Zimex Aviation Lockheed L-900

در 14 اکتبر سال 1987 یک هواپیما متعلق به شرکت سوئیسی، حدود چهار دقیقه پس از حرکت به سمت فرودگاه کیتو در آنگولا مورد اصابت گلوله قرار گرفت این حمله توسط جنگجویان ناشناس در جریان جنگ داخلی آنگولا شلیک شده است. در این حادثه چهار خدمه و دو مسافر جان باختند و یک نفر به شدت مجروح شد.

-حادثه هواپیمایی مالاوی 7Q-YMB

در 6 نوامبر 1987، در زمان پرواز داخلی از Blantyre( مالاوی ) به Lilongwe مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سقوط کرد.  این هواپیما به نزدیکی شهر Mozambique جایی که درگیر جنگ داخلی بود رفت و مورد اصابت قرار گرفت و منفجر شد. در این حادثه 8 سرنشین و 2 خدمه کشته شدند.

-حادثه پرواز 655 ایران ایر

این حادثه در 3 ژوئیه 1988، هواپیمای جمهوری اسلامی ایران از بندرعباس به سمت دبی (امارات متحده عربی) در پرواز بود که مورد اصابت شلیک یک موشک از طرف نیروی دریایی ایالات متحده قرار گرفت و همه مسافران، که 290 نفر بودند جان باختند. در این پرواز 66 کودک معصوم وجود داشتند.

-حادثه خط هوايي آريانا افغانستان

8 دسامبر 1988 این هواپیما برای ماموریت در حال عزیمت به مراکش بود، که به اشتباه مورد اصابت گلوله قرار گرفت در سیدنی مراکش سقوط کرد  و در این حادثه 5 نفر کشته شدند.

دهه 1990

-حادثه تيراندازي به هواپيماي ارمني توسط ارتش جمهوري آذرباييجان

 

این هواپیمای مسافربری در27 مارس 1992 از فرودگاه Stepanakert به سمت ایروان در حال حرکت بود. اين هواپيما حامل 34 سرنشين(مسافر و خدمه) بود که توسط حمله هوایی نظامیان آذرباییجان مورد اصابت قرار گرفت و اين اقدام باعث آتش گرفتن پشت هواپیما شد و همچنین خرابی موتور آن و در نهایت در خاک ارمنستان سقوط کرد.

-حادثه شلیک هوایی به خطوط هوایی جورجیا

در سپتامبر سال 1993، سه فروند هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی جورجیا با موشک وشلیک گلوله در سوخومی(sukhumi)، آبخازیا (Abkhazia)و جورجیا(Georgia) منفجر شدند. هواپیمای اول که یک هواپیمای توپولوف بود در 21 سپتامبر 1993 در حین فرود آمدن توسط یک موشک به زمین پرتاب شد و هواپیمای دوم یک روز بعد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و هواپیمای سوم هم، هنگامی که مسافران در حال سوار شودن بودن در روی زمین منهدم شد.

-حادثه هواپیمای ریاست جمهور روانداRwandan presidential

در 6 آوریل1994 هواپیمایی که حامل رئیس جمهور رواندا و رئیس جمهور بروندی بود به محض آماده شدن برای فرود در کیگالی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و هردو رئیس جمهور کشته شدند. مسئولیت این ترور را کسی به عهده نگرفته است و کارشناسان نظریه های مختلفی در مورد علت ترور بيان كرده اند.

-حادثه پرواز 602 لیونیرLionair

این هواپيما در تاریخ 29 سپتامبر 1998، در ساحل شمال غربی سریلانکا سقوط کرد. این هواپیما از پایگاه نیرو هوایی جفنا پالانی) Jaffna-Palaly  (به مقصد کلمبو در حال حركت بود و پس از اعلام خلبان از خستگی از صفحه های رادار ناپدید شد. گزارشهای اولیه حاکی از این بود که این هواپیما توسط شورشیان مورد اصابت قرار گرفته و منفجر شده است ولي تاكنون كسي مسئوليت اين سانحه را نپذيرفته است. تمامي سرنشينان این پرواز، 7 خدمه و 48 مسافر جان خود را از دست دادند.

دهه 2000

سال 2001 تیراندازی پرو

در بیستم آپریل سال 2001  یک هواپیمای تک موتوره (Cessna a185e) با شماره ثبت OB-1408 توسط يك حمله موشكي با هواپيما جنگنده A-37B  در مرز ژرو قرار گرفت و سقوط كرد. دو نفر از چهار سرنشین این هواپیما کشته شدند، یک فرد مسیحی آمریکایی به نام رونی بورز و دختر خردسالش چاریتی در حالی که خلبان دونالدسون به شدت زخمی شده بود. اين حادثه در حالي رخ داد كه هواژيماي نظارتي CIA  مشكوك به مشاركت هواپيما در قاچاق مواد مخدر شد و به نيروي هوايي ژرو هشدار داده بود. حدودا بعد از گذشت يك سال، دولت ايالات متحده 8 ميليون غرامت به خانواده باز ماندگان پرداخت كرد.

-حادثه پرواز 1812 هواپيمايي سيبري

در تاريخ 4 اكتبر 2001 هواپيمايي سيبري كه يك توپولوف TU-154 بود، در مسير حركت از تلاويو(اسرائيل) به مقصد روسيه، در درياي سياه سقوط كرد. اگرچه احتمال يك حمله تروريستي بسيار قوي است و منابع آمريكايي ثابت كرده اند كه اين هواپيما در جريان فعاليت نظامي از طرف ارتش اوكراين با موشك  S-200  برخورد كرده است، مسكو هم اين فرضيه را تاييد كرده است. تمامي سرنشينان اين پرواز كه شامل 66 مسافر و 12 خدمه بودند، جان باختند به دنبال اين حادثه، رئيس جمهور اوكراين و چند فرمانده ارشد ارتش، تسليت خود را به بستگان قربانيان ابراز داشتند. دولت اوكراين مبلغ 200000 دلار غرامت به هر يك از خانواده هاي قربانيان پرداخت كردند كه مجموع مبلغ غرامت پرداختي براي اين حادثه 15 ميليون دلار بود.

-حادثه هواپيمايي بغداد

در 22 نوامبر 2003 هواپيماي باري ايرباس A300-200F، اندكي پس از برخاستن از بغداد در حالي كه در مسير بحرين قرار داشت، سمت چپ هواپيما، مورد حمله قرار گرفت و هواپيما تمام كنترل هيدرولئك خود را از دست داد، به اين معني كه خدمه براي كنترل هواپيما از نيروي رانش موتور استفاده كردند و موفق شدند در فرودگاه بغداد فرود آيند البته هواپيما به علت مشكلات بوجود آمده از باند فرودگاه خارج شد. خوشبختانه تمامي سرنشينان هواپيما زنده ماندند.

-حادثه سقوط هواپيماي بالاد  (Balad)

در نهم ژانويه 2007، يك هواپيما Antonov AN-26  هنگام تلاش براي فرود در پايگاه هوايي بالاد در عراق سقوط كرد.

اگر چه مقامات علت سقوط را بدي آب و هوا و شرايط جوي اعلام كردند، اما شاهدان ادعاي ديگري  داشتند كه در نهايت دولت عراق مسئوليت سقوط را به عهده گرفت. مسافران اين پرواز كه 34 نفر بودن جان خود را از دست دادند.

حادثه سقوط شركت هواپيمايي موگاديشوII-76    Transaviaexport

23 مارچ 2007، هواپيمايي Transaviaexport llyushin II-76  در جنگ موگاديشو در سومالي سقوط كرد. شاهدان و خبرنگاران ادعا مي كنند كه هواپيما خودش سقوط كرده و به زمين افتاده است، بلاروس تحقيقات ضدتروريستي خود را آغاز كرده است، در حالي كه سومالي اصرار دارد سقوط هواپيما كاملا اتفاقي بوده است. در اين حادثه 11 سرنشين غير نظامي كشته شدند.

دهه 2010

 -حادثه پرواز17 هواپيمايي مالزي

در تاريخ 17 ژوئيه 2014، پرواز17 مالزي، كه يك فروند هواپيماي بوئينگ از آمستردام به مقصد كوآلالامپور پرواز مي كرد، توسط يك موشك ساخت شوري مورد اصابت قرار گرفت و تمامي 283 مسافر و 15 خدمه ي آن كشته شدند، در بين اين مسافران 80 كودك معصوم وجود داشت. تيم تحقيق ادعا كردند، كه اين موشك توسط شورشيان تحت حمايت روسيه در نزديك دونتسك(Donetsk) اداره شده است. رئيس جمهور روسيه ولاديمير پوتين، اتهامات مربوط به دخالت روسيه را تكذيب كرد.

دهه 2020

-حادثه پرواز بين المللي هواپيمايي 752 اوكراين

8 ژانويه 2020 پرواز 752 شركت هواپيمايي اوكراين، اندكي پس از برخاستن از فرودگاه بين المللي امام خميني در تهران توسط نيروهاي مسلح تهران مورد اصابت گلوله قرار گرفت، كه در اين حادثه همه سرنشينان هواپيما كه 176 نفر بودند جان باختند و در 11 ژانويه ايران مسئوليت اين سانحه را پذيرفت و اعلام كرد اين اتفاق ناشي از يك خطاي انساني بوده است. زيرا هواپيما احتمالا به دليل نقص فني به سمت سايت حساس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي چرخيده است و از آنجا كه كشور به دليل تهديدهاي آمريكا و كشته شدن سردار قاسم سليماني در حالت اضطرار و آماده باش قرار داشته است نيروي انساني سپاه پاسداران اين چرخش هواپيما را بعنوان تهديد قلمداد ميكند و به اشتباه اقدام به شليك به سمت هواپيماي اوكراني مي كند و اين اشتباه منجر به يك فاجعه دردناك مي شود.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی میتوانید با تیم پشتیبانی خسارتگیر در ارتباط باشید.

 

اخبار

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمتاخیر پروازجا ماندن از پروازخسارت لغو پروازخسارت مسافران سقوط هواپیمادیر رسیدن به پروازسقوط هواپیماغرامت تاخیر پروازكنسل شدن پروازلغو پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *