محدوديت تردد مسافران بين المللي

تاثير محدوديت تردد مسافران بين المللي در كاهش انتشار ويروس COVID19 يا كرونا ويروس:

طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني، شواهد نشان ميدهد:

محدود كردن تردد مسافران بين المللي و همين طور تجارت بين المللي در روزگاري كه ويروس COVID-19 سلامت عمومي مردم را در دنيا تهديد مي كند، در بسياري از موقعيت ها راه حل عملي و موثري نيست، جز اينكه در حمايت و كمك هاي مورد نياز مردم و تجارت اختلال ايجاد مي كندو مي تواند بار منفي قابل توجهي در ابعاد اقتصادي و اجتماعي در كشورهاي درگير با اين ويروس داشته باشد.

ناگفته نماند كه محدوديت تردد مسافرين فقط در ارتباط با كشورهايي كه روابط بسيار محدود با هم دارند به طور موقت مي تواند مفيد باشد. محدوديت در ورود و خروج مسافران كه مي تواند در ارتباطات بين المللي به طور واضحي اختلال ايجاد كند فقط در شروع شيوع بيماري به صورت كوتاه مدت مي تواند منطقي باشد.

چرا كه در زمان كوتاه اين فرصت را به كشورها مي دهد تا به طور دقيق خطرها را ارزيابي كنند و تصميمات لازم جهت آمادگي براي مقابله با ويروس كرونا را اتخاذ كنند.

وبسایت خسارتگیرطبق بيانيه سازمان بهداشت جهاني در ارتباط با نگراني هايي كه در مورد سلامت عمومي مسافران بين المللي در روزگار شيوع  COVID-19 وجود دارد، در ٣٨ كشوري كه براي تردد بين المللي محدوديت قائل شدند يا با محدوديت اخذ ويزا، تعليق پروازها ، قرنطينه كردن يا برگرداندن مسافران  به كشور مبدا سعي در كنترل انتشار ويروس داشتند.

هم چنان گزارش هايي از ابتلا به COVID-19 در آن كشورها وجود دارد. بنابراين محدوديت تردد مسافران معمولا در پيشگيري از ورود عوامل عفوني به آن كشور موثر نيست. غربالگري مسافران از طريق سنجش دماي بدن آنها به تنهايي راه موثري براي پيشگيري از انتشار بين المللي ويروس COVID-19 نمي باشد چرا كه مسافر ممكن است در دوره كمون بيماري باشد و هنوز علائم بيماري را بروز نداده باشد و يا از داروهاي تب بر استفاده كرده باشد.

همين طور گاها اقداماتي وجود دارد كه علي رغم هزينه هاي زياد سود كمي براي آن كشور در جهت غربالگري COVID-19 دارد و صرف آن هزينه ها منطقي به نظر نمي رسد. آگاه كردن مسافران از روش هاي موثر پيشگيري و همين طور همراه داشتن اظهار نامه سلامت در زمان ورود به فرودگاه ها به ارزيابي بهتر مسافران كمك بيشتري مي كند.

توصيه هايي براي مسافران بين المللي در شرايط شيوع كرونا ويروس:

خردمندانه است، مسافراني كه بيمار هستند سفر خود را به تعويق بياندازند يا از سفر به كشورهاي درگير با COVID-19 اجتناب كنند، بخصوص مسافراني كه سن بالا دارند يا مبتلا به بيماري هاي مزمن و زمينه اي هستند.
توصيه هاي عمومي براي بهداشت فردي ، آداب سرفه و رعايت فاصله حداقل يك متر از افرادي كه داراي علامت هستند به عنوان مهم ترين و موثرترين راه پيشگيري براي همه مسافران مي باشد كه شامل:

محدوديت تردد مسافران بين المللي

١) رعايت بهداشت دست ها به طورمكرر به گونه اي كه دستهاي واضحا ،آلوده با آب و صابون شسته شود و در غيراينصورت با شوينده هايي با پايه الكل ضدعفوني شود.
٢) پوشاندن دهان و بيني با آرنج خم شده و يا ترجيحا با دستمال در زمان عطسه و سرفه ،و دور انداختن فوري آن دستمال و شستن مجدد دست.
٣) نيازي نيست فردي كه علامت ندارد ماسك ( از هر نوعي) بپوشد و شواهدي وجود ندارد كه پوشيدن ماسك فرد غير بيمار را محافظت مي كند. اگرچه در برخي فرهنگ ها ماسك به طور رايج استفاده مي شود.

اگر از ماسك استفاده مي كنيم، خيلي مهم هست كه بدانيم چطور پوشيده مي شود ، چگونه برداشته و بعد آن دستها شسته شود.
مسافراني كه از كشورهايي با شيوع بالا ويروس كرونا بازمي گردند مي بايست طي ١٤ روز خود را ارزيابي و پروتكل هاي مربوطه كشور ميزبان  را پيگيري كنند. در صورت بروز علائمي مثل سرفه، تب، سختي در نفس كشيدن ، ترجيحا به شكل تلفني مراكز بهداشتي محلي را مطلع كرده و علائم خود و تاريخچه سفر خود را حتما گزارش كنند.

برخي كشورها ممكن است، مسافران داراي علامت را قرنطينه كنند. سازمان بهداشت جهاني به كشورهايي كه مسافران ورودي از كشورهايي باشيوع بالا COVID-19 را به وطن خود بازمي گردانند،

جلوگيري از انتشار بيشتر اين ويروس نكاتي را متذكر مي شود (محدوديت تردد مسافران بين المللي): 

١)غربالگري خروج با فاصله ي كوتاهي قبل از پرواز
٢)در نظر داشتن ريسك ارتباط بين مسافر و مهماندار
٣) آمادگي مهمانداران براي حضور بيمار احتمالي در پرواز
٤) غربالگري ورود در زمان رسيدن به مقصد
٥)فالو اپ مسافران تا ١٤ روز پس از رسيدن به مقصد.

توصيه هاي عمومي سازمان بهداشت جهاني براي تمامي كشورها:

تمامي كشورها بايد با دقت بيشتري بر شيوع بيماري شبه آنفولانزا و پنوموني هاي شديد نظارت داشته باشند و همين طور با تقويت نظارت اپيدميولوژيك خود بر جامعه سير پيش رونده شيوع COVID-19 را پايش كنند.
كشورهايي كه براي كنترل انتشار COVID-19 تصميماتي اتخاذ كرده اند، كه با تردد مسافران بين المللي تداخل قابل توجهي دارد ، بايد ظرف ٤٨ ساعت از وضع آن قانون، سازمان بهداشت جهاني را در جريان علل قانع كننده آن تصميمات بهداشتي و توجيه علمي آنها بگذارد.

منظور از تداخل قابل توجه در پروازهاي بين المللي، عدم پذيرش ورود و يا خروج مسافران بين المللي، چمدانهاي آنها، هر گونه محموله مربوط به مسافر و يا تاخير آنها بيش از ٢٤ ساعت مي باشد.
سازمان بهداشت جهاني در همكاري با كشورهاي عضو آن و همين طور همراه با ارگانها و صنايع بين المللي، بر آن است تا شرايطي فراهم كنند تا اقدامات بهداشتي مربوط به امور مسافرين را به موثرترين نحو و متناسب با ريسكهايي كه سلامت عمومي مسافران را تهديد مي كند به اجرا دربياورد، به نحوي كه از هرگونه محدوديت غير ضروري در امور تردد مسافرين بين المللي در زمان شيوع COVID-19 اجتناب شود.

در صورت نیاز داشتن به مشاوران خسارتگیر میتوانید با واحد پشتیبانی خسارتگیر ارتباط برقرار کنید.

آموزشیاخبار

اگر از پرواز جا ماندیم چه کنیمجا ماندن از پروازدیر رسیدن به پروازکروناکرونا ایرانکرونا ویروسمحدوديت تردد مسافرانمحدوديت تردد مسافران بين المللي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *