تمام چیزهایی که در مورد ETIAS باید بدانیم

تمام چیزهایی که در مورد ETIAS باید بدانیم


سفر کردن از آمریکا به کشورهای اروپایی بسیار ساده است. کافی است شما یک بلیط هواپیما تهیه کنید، هتل خود را رزرو کنید و به مقصد مورد نظرتان پرواز کنید.اما از آنجایی که اتحادیه اروپا به دنبال کسب اطلاعات دقیق تری از سفر آمریکایی ها به اروپا است، در آینده نزدیک این پروسه کمی تغییر خواهد کرد و اروپایی ها برای رسیدن به این هدف خود سیستمی به نام ETIAS ایجاد کردند.

آیا شما آماده سفر به یک مقصد رویایی در اتحادیه اروپا هستید؟

اما نمی دانید این قانون جدید چه تاثیری در برنامه ریزی سفر شما دارد؟

42درصد از مسافران آمریکایی هنوز نمی دانند کهETIAS  چیست و تاثیر آن  در برنامه ریزی سفر به اروپا چیست؟

متخصصین خسارتگیر در این مقاله در مورد جزئیات برنامه ETIAS و زمان اجرایی شدن و قوانین آن توضیحات لازم را به شما می دهد.

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

ETIAS  چیست؟

ETIAS   سیستم اطلاعات سفر اروپایی و سیستم مجوز برای ورود مسافران به اروپا می باشد. طبق این قانون مسافران نیاز دارند برای سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن مجوزی داشته باشند.

مجلس اتحادیه اروپا در سپتامبر 2016 تصمیم گرفت، این سیستم مجوز (ETIAS  ) را راه اندازی کند. ایده ی این مجوز براساس تمهیدات امنیتی است تا کشورهای عضو شینگن تصویر دقیق تری از رفت وآمد مسافران به حوزه شینگن و اتحادیه اروپا داشته باشند.

در این سیستم مسافران قبل از ورود به اتحادیه اروپا نیاز به دریافت یک پیش مجوز دارند و سیستم های امنیتی کشورهای اروپایی، در جریان هدف و نیت سفر مسافران قرار می گیرند.

به طور اتوماتیک  سوء سابقه  مسافر یا فردی که قصد سفر دارد در سیستم های امنیتی این کشورها  مورد بررسی قرار میگیرد تا هرنوع  نگرانی امنیتی بر طرف شود.همچنین با اطلاع داشتن از برنامه سفر مسافران، این امکان را  برای مسئولین فراهم می کند تا بتوانند ریسکهای احتمالی را پیش بینی کنند و اقدامات لازم برای حضور این مسافرها و یا توریست ها در کشورشان را انجام دهند.

آیا ویزای ETIAS خواهیم داشت؟

با توجه به اینکه مردم آمریکا برای سفر به کشورهای اروپایی ویزا نیاز ندارند، شاید این گونه به نظر برسد که طرح  ETIAS یک ویزا برای این افراد محسوب شود.

در واقعی  ETIAS یک ویزا نیست و پروسه صدور و تایید آن به مراتب ساده تر خواهد بود البته ممکن است در مواردی کشور اروپا، مسافر را مجبور به اخذ ویزا کند.

تفاوت ویزا با مجوز ETIAS :

معمولا برای صدور ویزا نیاز به  مقدمات، تهیه مدارک، پر کردن فرم های متعدد  وکاغذ بازی های زیادی  است که مستلزم وقت و زمان زیادی هم می باشد و همچنین متقاضی دریافت ویزا هزینه زیادی تا چند صد دلار متقبل می شود.

اما سیستم ETIAS بسیار ساده است و برای مسافر دردسری کمتری خواهد داشت.

برای اطلاع از لیست کامل  کشورهایی که مجوز ETIAS را اجباری کردند به این full list of countries مراجعه کنید.

ازچه زمانی ETIAS فعال خواهد شد؟

مسافر جهت سفر به حوزه شینگن بعد از ژانویه 2021 به مجوز ETIAS نیاز خواهد داشت.

کشورهای ETIAS کدام هستند؟

تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن شامل 26 کشور که در جدول زیر هستند از سیستم ETIAS پیروی می کنند.

اسلواکی

لیتوانی

آلمان

اتریش

اسلوونی

لوکزامبورگ

یونان

بلزیک

اسپانیا

مالت

مجارستان

جمهوری چک

سوئد

هلند

ایسلند

دانمارک

سوئیس

نروژ

ایتالیا

استونی

 

لهستان

لتونی

فنلاند

 

پرتغال

لیختن اشتاین

فرانسه

 چرا به ETIAS نیاز خواهم داشت؟

در واقع مهم نیست که با چه هدفی به اروپا سفر می کنید، تعطیلات، کسب وکار، اهداف پزشکی و یا برای یک ترانزیت فرودگاهی، در هر حال مسافر به مجوز ETIAS نیاز دارد، علاوه بر این مجوز مسافر برای اجازه ورود به کشورهای عضو حوزه شینگن  باید پاسپورت معتبر به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید که به همراه داشتن مدارک مسافرتی معتبر از جمله بیمه، ویزا، پاسپورت و سایر اسناد، مسئولیت خود مسافر می باشد. valid passport

اگر چناچه  سفر شما به مشکلی برخورد و در فرودگاه دچار تاخیرهای طولانی مدت شدید، پرواز شما کنسل شده، از سوار شدن شما به هواپیما ممانعتی بوجود آمد شرکت خسارتگیر آماده است که به شما مسافرین کمک کند و غرامت خسارتهایی که به شما وارد شده است را از شرکتهای هواپیمایی بین المللی دریافت کند.

اما توجه داشته باشید در صورتی که  ممانعت از سوار شدن شما به هواپیما به دلیل مشکلات مدارک و یا مجوزهای مسافر باشد خسارتگیر نمی تواند کمکی به شما بکند زیرا همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم مسئولیت مدارک ومجوزها به عهده خود مسافر می باشد.

چه مدارکی جهت دریافت مجوز ETIAS لازم است؟

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

پرورسه درخواست مجوز ETIAS بسیار ساده است مسافر فقط به یک مدرک نیاز دارد وآن هم یک پاسپورت معتبر می باشد البته دقت داشته باشید که پاسپورت شما طبق قوانین اتحادیه اروپا باید دارای بارکد باشد تا توسط دستگاههای اتوماتیک خوانده شود و همچنین باید از عکسهای دیجیتالی استفاده شده باشد وچیپ الکترونیکی حاوی اطلاعات بیومتریک (اطلاعات بیومتریک شامل اثر انگشت،رنگ چشم،قد و…) مسافر باشد.

مدت زمان لازم جهت دریافت مجوز ETIAS چقدر است؟

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

بر اساس اطلاعاتی که در سایت ویزای شینگن نوشته شده است این مدت زمان می تواند تا 10 دقیقه طول بکشد این همان مدت زمانی است که برای پر کردن فرم ها شما نیاز دارید، پس از پر کردن فرم ها با اطلاعات شخصی به صورت آنلاین، پروسه بررسی آن فقط چند دقیقه طول می کشد تا مسافر مجوز خود را برای ورود به حوزه شینگن دریافت کند.بلافاصله بعد از اینکه سیستم اعلام کند که شما بعنوان ریسک امنیتی محسوب نمی شوید نشان دهنده این است که پروسه دریافت ETIAS  با موفقیت به پایان رسیده است و شما به راحتی می توانید به اروپا سفر کنید . Schengen Visa Info website

در مقابل اگر درخواست شما بعنوان ریسک امنیتی شناخته شود پرونده ی شما باید به صورت دستی توسط پلیس مهاجرت مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد که این تحقیقات ممکن است تا دو هفته به طول انجامد.

آیا ممکن است درخواست مجوز ETIAS رد شود؟

زمانی که شما دریافت این مجوز اقدام می کنید اطلاعات شخصی به صورت اتوماتیک در تعداد زیادی بانک اطلاعاتی شامل پلیس اروپا، اطلاعات شینگن، اطلاعات ویزای بین المللی و… بررسی می شود.

سیستم امنیتی، سوء سابقه و یا رفتار ناشایست مسافر را در سایر کشورها بررسی می کند در صورتی که متقاضی در هر یک از این سیستم ها داری سوء سابقه باشد احتمالا در خواست مسافر توسط یک کارگاه و یا پلیس مهاجرت مورد بررسی دقیق تری قرار می گیرد واگر سوء سابقه مسافر به عنوان ریسک امنیتی ثابت شود درخواست ETIAS رد خواهد شد چنانچه در خواست مجوز شما رد شود حتما شما را در جریان علت رد شدن درخواستتان  قرار خواهند داد که البته  شما حق دارید که نسبت به رد شدن درخواست خود اعتراض کنید.

9-اعتبار مجوز ETIAS چقدر است؟

از زمانی که شما مجوز را دریافت می کنید به مدت سه سال به دفعات نامحدود می توانید به اتحادیه اروپا و حوزه شینگن سفر کنید. البته مدت هر بار سفر نباید بیش از 90 روز به طول انجامد.

در اینجا یادآور می شویم اگر در سه سال گذشته پروازهایتان با مشکلاتی چون کنسل شدن پرواز، تاخیر پرواز، از دست دادن پرواز ترانزیت ویا کانکشن، ممانعت از سوار شدن شما به پرواز ویا حتی مشکلات چمدانی مانند دیر رسیدن چمدان،شکستن چمدان ویا گم شدن چمدانهایتان برخورد کردید می توانید از شرکت هواپیمایی شکایت کنید و غرامت نقدی دریافت کنید این کار به کمک شرکت خسارتگیر بسیار ساده و سریع خواهد بود فقط کافیست به سایت خسارتگیر مراجعه کنید تا ربات خسارت گیر به شما بگوید که مشکل پروازی شما شامل دریافت غرامت می شود یا خیر!

تمام خدمات شرکت خسارتگیر به صورت تضمینی بوده و تا پایان کار هیچ هزینه ای از مسافر دریافت نمی کند و دستمزد خود را پس از رسیدن به نتیجه قطعی دریافت خواهد کرد.در واقع شما می توانید بدون هیچ ریسکی کار شکایت از شرکت هواپیمایی را به خسارتگیر واگذار نمایید.

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

همه آن چیزی که باید راجع به etias بدانید

آیا کودکان برای سفر به مجوز ETIAS نیاز دارند؟

بله تمامی مسافرانی که قصد سفر کردن به اتحادیه اروپا و محدوده شینگن را دارند به مجوز ETIAS نیازخواهند داشت. البته ارسال درخواست  مجوز برای کودکان به عهده والدین آنها می باشد.

هزینه صدور ETIAS برای افراد زیر 18 سال و بالای 70 سال رایگان است.

آیا فردی که مجوز ETIAS را دارد می تواند در محدوده شینگن به هر کشوری سفر کند؟

جواب این سوال مثبت است فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که این مجوز بر اساس کشوری است که اعلام کرده اید می خواهید از آن کشور وارد حوزه شینگن شوید بعنوان مثال اگر می خواهید از کشور فرانسه وارد منطقه شینگن شوید وبعد از آن به اسپانیا سفر کنید باید در زمان دریافت مجوز به سیستم اطلاع دهید که تصمیم دارید از فرانسه وارد حوزه شینگن شوید در این صورت اگر پس از دریافت مجوز ورود تلاش کنید تا مستقیما به اسپانیا وارد شوید ممکن است مقامات مرزی اسپانیا مانع از ورود شما به اسپانیا شوند.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که ماموران کنترل پاسپورت همواره مجاز هستند در مرز ورود، درخواست شما را، حتی با داشتن مجوز ETIASباطل کنند و به شما اجاز ورود به کشور را ندهند.

آیا فقط افراد مقیم آمریکا نیاز به مجوز ETIAS دارند؟

خیر، تمامی ملیتهایی که برای ورود به محدوده شینگن به ویزا نیاز ندارند  برای ورود به اتحادیه اروپا، به مجوز ETIAS نیاز خواهند داشت در حال حاضر5757 countries outside of the  EU کشور وجود دارند که برای ورود به اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند و از سال 2020 باید برای دریافت مجوز اقدام کنند به عنوان مثال ساکنین استرالیا، سنگاپور، برزیل و ژاپن نمونه هایی از این ملیتها هستند.

آیا ایالات متحده آمریکا نیز سیستم مشابه مجوز ETIAS برای افراد مقیم اروپا دارد؟

بله از سال 2009 آمریکا برای تمام کشورهای اتحادیه اروپا که نیاز به ویزا ندارند سیستمی به نام  Electronic System for Travel Authorization (ESTA)را راه اندازی کرده است، که ملیتهای اروپایی برای ورود به آمریکا این مجوز را ارائه کنند تا بتوانند از معافیت ویزا استفاده نمایند، هزینه دریافت این مجوز برای هر مسافر حدودا 14 دلار است.

خسارتگیر امیدوار است با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار مسافران قرار می دهد کمک کند تا بتوانند سفر راحت و بدون دردسری را به حوزه شینگن داشته باشند.

به یاد داشته باشید چنانچه هنگام سفر به اتحادیه اروپا در پرواز با هرگونه مشکلی روبه رو شدید (تاخیر پرواز، لغو شدن پرواز ویا کنسل شدن پروا، از دست دادن پرواز ترانزیت، ممانعت از سوار شدن به هواپیما، مشکلات چمدانی، گم شدن چمدان، آسیب دیدن چمدان و شکستن آن و همچنین دیر رسیدن چمدان) همکاران خسارتگیر ما آماده پاسخگویی،کمک و همچنین مشاوره ی رایگان به شما خواهند بود.

در صورتی که در سه سال گذشته در پروازهایتان مشکلاتی را تجربه کرده اید حتما با مشاورین خسارتگیرتماس بگیرید.

 طبق قانون همچنان برای شما این امکان وجود دارد که از شرکت هواپیمایی شکایت کنید و غرامت نقدی دریافت نمایید.

آموزشیاخبار

etias به چه معناستetias چیستثبت شکایت از پروازثبت شکایت از تاخیر هواپیماخسارت از شرکت هواپیماییدرباره etiasقوانین بین الملی پروازقوانین پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *